Kraków lśni świąteczną iluminacją. Inspiracje zostały zaczerpnięte z twórczości artystów związanych z miastem, Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej. Nowością tegorocznej dekoracji będzie świetlny napis KRAKÓW w świątecznej oprawie.
Świąteczna iluminacja nawiązuje do charakteru miasta oraz twórców z nim związanych. Unikatową formę dekoracji nadadzą młodopolskie inspiracje czerpane z dzieł Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej. Motywem przewodnim są pawie pióra, które nawiązują do projektu szyldu krakowskiej kawiarni artystycznej „Paon” autorstwa Wyspiańskiego. Z drugiej strony są to zgeometryzowane formy wypełniające elementy dekoracji przywodzące na myśl grafiki i obrazy najbardziej znanej polskiej plastyczki dwudziestolecia międzywojennego Zofii Stryjeńskiej. Kolorystyka całej dekoracji nawiązywać będzie do barw charakterystycznych dla miasta.
Żywa, 15 metrowa choinka na Rynku Głównym zostanie udekorowana przy użyciu elementów nawiązujących do tradycyjnego dekorowania domowych drzewek, elementy w formie pawich „ok” i „migoczących świeczek” będą wplatać się w biało zimne oświetlenie pokrywające powierzchnię gałęzi, a całość będzie zwieńczona przestrzenną gwiazdą w kolorze białym ciepłym. Dekoracja choinek na Placu Wszystkich Świętych, przed Muzeum Narodowym oraz na Rynku Podgórskim bezpośrednio nawiązują do tej na Rynku Głównym. Choinka na Placu Centralnym została udekorowana śnieżynkami świetlnymi oraz elementami z hipsu i wyciętych blaszek. Drzewka udekorowane są bombkami w kolorach granatowym, złotym, srebrnym, a poprzez wykorzystanie tub snowfall widoczny jest efekt padającego śniegu.
Największe miasta europejskie od kilku lat stawiają w okresie świątecznym świetlne napisy z nazwą swojego miasta w specjalnej oprawie. Zgodnie z tym trendem taki unikatowy, wolnostojący, wielkogabarytowy napis KRAKÓW powstał również w naszym mieście. Każda z liter wykończona jest inaczej, a sama konstrukcja zapewnia wysokie walory estetyczne zarówno w dzień jak i w nocy. Napis widoczny jest z dużej odległości. Litery oświetlone w kolorach białym ciepłym, białym zimnym i niebieskim z co piątą diodą migającą. Elementy wypełnione są za pomocą tworzywa lustrzanego, ażurowego materiału (z nieregularnymi okami wykonanymi z PVC w masie) w kolorze złotym, bombkami w kolorach turkusowym i złotym.
Dekorację można podziwiać do 31 stycznia 2019 roku.