Już 1 marca na Zabłociu, przy ulicy Dekerta, uruchomiona zostanie nowa lokalizacja Urzędu Miasta Krakowa, która będzie wyspecjalizowana w obsłudze osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy będą tam mogli załatwić kompleksowo sprawy związane z orzekaniem o niepełnosprawności, uzyskaniem legitymacji czy karty parkingowej. Dobre skomunikowanie, dostęp do urzędników, specjalistów i orzeczników w jednym miejscu, komfort obsługi oraz oczywiście brak barier architektonicznych – to najważniejsze zalety nowego centrum obsługi osób z niepełnosprawnościami.
W budynku przy ulicy Dekerta 24 mieścić się będzie powstały po zmianach organizacyjnych w UMK Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, w skład którego wchodzą m.in. Referat ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami oraz Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Dostępność to jedna z zalet lokalizacji na Zabłociu – ulica Dekerta jest dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta i można do niej dojechać zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną (leży tuż przy linii tramwajowej), a dodatkowym atutem jest fakt, że nie sięga tam strefa płatnego parkowania.
Nowy budynek UMK jest w stu procentach przyjazny osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Został architektonicznie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada również funkcjonalnie zaaranżowane i przestronne wnętrze (duża poczekalnia, sześć stanowisk, krzesła i klimatyzacja), a także nowoczesną windę, co poprawi komfort obsługi niepełnosprawnego klienta. Do dyspozycji mieszkańców będzie siedem miejsc parkingowych zlokalizowanych na parkingu podziemnym, w tym dwa miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych będących klientami UMK. W miarę potrzeb miasto rozważy wynajęcie dodatkowych miejsc postojowych.
Na parterze usytuowany zostanie Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Referat ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami oraz Referat ds. Seniorów. Pozostałe referaty będą mieściły się na wyższych kondygnacjach.
Niezwykle istotny z punktu widzenia jest fakt, że w jednej lokalizacji można będzie załatwić szereg spraw – od złożenia wniosku w sprawie wydania orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, przez wizytę na posiedzeniu komisji orzekającej, po otrzymanie orzeczenia, legitymacji osoby niepełnosprawnej czy karty parkingowej. Skupienie wszystkich gabinetów orzeczników Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w jednym miejscu usprawni pracę Zespołu i przyspieszy załatwianie formalności.