Ponad 1500 absolwentami wykształconymi według indywidualnego modelu edukacyjnego osiągającymi najlepsze wyniki egzaminacyjne i będących liderami w lokalnych społecznościach i organizacjach – może poszczycić się Zespół Szkół Ogólnokształcących STO 64 w Krakowie obchodzący jubileusz ćwierćwiecza. W sobotę na Rynku Głównym w Krakowie odbyło się święto STO. W spotkaniu wzięła udział Zastępca Prezydenta Krakowa Katarzyna Cięciak.
Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali przedstawienie „We play Słowacki” w reżyserii Macieja Sobocińskiego oraz odsłonili także… okolicznościowy pomnik Juliusza Słowackiego, który jest patronem szkoły.
Szkoła Nr 64 w Krakowie jest najstarszą niepubliczną placówką oświatową w mieście. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego działa od 1989 roku, kiedy to przy Akademii Górniczo – Hutniczej zostało założone Koło Terenowe nr 64 STO.
W 1990 roku zainaugurowano rok szkolny w jednych z pierwszych szkół społecznych w Krakowie – Społecznej Szkole Podstawowej nr 4 i w III Społecznym Liceum Ogólnokształcącym.
Główną pomysłodawczynią i propagatorką idei szkoły była dr Anna Okońska-Walkowicz, wieloletnia Prezes Zarządu i Dyrektorka Szkoły. W 1994 roku grono wychowanków Liceum Krzemienieckiego skupionych w sekcji „Kresowiaków” Stowarzyszenia Absolwentów UJ w Krakowie nadało szkołom imię Juliusza Słowackiego.
Szkoła ma własną misję, wypracowaną przez całą społeczność szkolną i wizerunek absolwenta dla każdego etapu kształcenia.
Uczniowie działają charytatywnie, współorganizując wigilię w Przytulisku Brata Alberta oraz uczestnicząc w wielu akcjach pomocowych na terenie miasta Krakowa.
Od 2005 roku funkcję dyrektora pełni Iwo Wroński.
W procesie wychowania dzieci i młodzieży w placówkach STO ogromny nacisk kładzie się na wysoki poziom kultury osobistej i wychowania, promocję wychowania obywatelskiego i patriotycznego oraz aktywizację środowiska lokalnego. Szkoła jest organizatorem największego projektu Debat Oksfordzkich w Małopolsce dla licealistów, Gry Niepodległościowej z udziałem ponad 1500 uczestników z krakowskich szkół, a także konkursu „Krakusek” – największego konkursu z wiedzy o Krakowie (ponad 2000 uczestników ponad 100 szkół).
Szkoły STO stawiają także na kształcenie językowe. Każdy uczeń odbywa zajęcia z dwóch języków obcych na poziomie rozszerzonym z udziałem native-speaker. Dzieci i młodzież prowadzą innowacyjne programy nauczania, w tym tzw. Nauczanie blokowe, INTERBLOK itp.
Uczniowie odbywają także zajęcia laboratoryjne, na których sami odkrywają wiedzę. W szkołach STO intensywnie rozwijają się kluby sportowe, w tym szkoła narciarska z licencją PZN.