„Kino kojarzyło mi się zawsze z Coppolą, bo lubię i cenię właśnie taką kinematografię, która oznacza obraz, ruch, akcję, namiętności i skrajne uczucia, takie jak miłość czy zemsta. Dlatego uznałem, że Coppola – zupełnie jak w »Ojcu chrzestnym« – złożył mi propozycję nie do odrzucenia…” – mówił Wojciech Kilar, opisując początki współpracy z reżyserem horroru „Bram Stoker’s Dracula”. 15 maja publiczność 12. FMF jako pierwsza na świecie obejrzała symultaniczny pokaz kostiumowego megahitu Francisa Forda Coppoli z muzyką Wojciecha Kilara wykonywaną na żywo.
Ekranowa adaptacja głośnej powieści irlandzkiego pisarza Brama Stokera była jedynym wspólnym przedsięwzięciem Francisa Forda Coppoli i Wojciecha Kilara. Powód, dla którego gigant Hollywood zdecydował się na współpracę z kompozytorem z Katowic, z biegiem lat obrósł legendą: podług jednych zaważyły na jego decyzji kwestie finansowe, podług innych – zachwyt nad muzyką z „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy.
Sam Kilar lansował tezę, zgodnie z którą Coppola zaprosił go do udziału w swojej superprodukcji z powodów warsztatowo-estetycznych. „Potrzebował kompozytora symfonicznego z doświadczeniem filmowym, stąd ten wybór. Chociaż wersja z »Ziemią obiecaną« też jest możliwa, bo jak pierwszy raz spotkaliśmy się w jego domu w San Francisco, to mój walc grał na okrągło, w każdym pomieszczeniu. Przekląłem wtedy siebie, Wajdę i w ogóle cały film…” – wspominał Wojciech Kilar.
Więcej na fmf.fm.
12. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie potrwa od 14 do 21 maja.
Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachem wykonawczym, poziomem artystycznym prezentowanych dzieł oraz ze względu na obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Wydarzenia te nie mają sobie równych w Europie. FMF przyciąga współczesną elitę świata muzyki, kultury i filmu, a także miłośników gier komputerowych, kina i sztuki filmowej. FMF to także ważne spotkania branżowe, a zarazem miejsce prawykonań wielu dzieł muzyki filmowej, nierzadko w obecności reżyserów światowego formatu.