W poniedziałek, 26 października w krakowskim Magistracie odbyło się seminarium podsumowujące realizację projektu „Zdrowy oddech – kampania edukacyjno – informacyjna”. W konkursie fotograficznym będącym częścią projektu nagrodzone zostały szkoły i indywidualni uczestnicy programu. W seminarium wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Projekt ma charakter pilotażowy a jego celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na kwestie związane z edukacją ekologiczną, kształcenie i wychowanie w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego, zachęcenie do zaangażowania się w działania związane z ochroną powietrza i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan otaczającego środowiska.
– Kwestia czystości powietrza w Krakowie jest jedną z kwestii dla naszego miasta fundamentalnych. Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które ma pełną świadomość tego, jaki jest stan powietrza w Krakowie. Do badania jego jakości wiele lat temu wykorzystaliśmy stację monitorującą, która bada i przekazuje dane – stąd też wiemy, że jakość ta nie jest najwyższa. Wiemy, że zanieczyszczenia są znaczne i że trzeba z nimi walczyć. Musimy mieć także świadomość, że zanieczyszczenia te mają różne źródła: to piece, czyli niska emisja (w mieście realizowany jest program wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne), drugim źródłem są zanieczyszczenia komunikacyjne (miasto walczy z nim kupując ekologiczne pojazdy dla komunikacji miejskiej), trzecim elementem są zanieczyszczenia z pobliskich miejscowości – powiedział podczas seminarium Jacek Majchrowski.
– Mamy pełną świadomość, że bez działalności edukacyjnej niewiele osiągniemy. Ludzie muszą sami być przekonani do konieczności dbania o jakość powietrza – i tu bardzo dziękuję za Wasz udział w programie „Zdrowy oddech”. To bardzo ważny element ekologicznych działań miasta. Bardzo dziękuję młodzieży i nauczycielom, którzy wzięli udział w tym programie. Szczególne podziękowania należą się Pani Dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie, w którym prowadzony był cały projekt – dodał Prezydent Krakowa.
W projekcie współfinansowanym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wzięło udział 20 krakowskich gimnazjów. W poniedziałek w Magistracie można było podziwiać efekty pracy uczniów: prace plastyczne i fotografie biorące udział w konkursie fotograficzno – dziennikarskim. Nagrodzono także laureatów konkursu. Z ich pełną listą można zapoznać się tutaj.
W trakcie seminarium zaprezentowane zostały dwa filmy: jeden produkcji TVP Kraków przedstawiający założenia i sposób realizacji projektu, i drugi – „Smog” autorstwa uczennicy Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie. Uczestnicy seminarium wysłuchali także wykładów: prof. dr. Hab. Janusza Miczyńskiego z Uniwersytetu Rolniczego oraz Witolda Śmiałka, Doradcy Prezydenta Krakowa ds. Czystości Powietrza.