W tym roku przypada 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada świętował także Kraków i cała Małopolska. W programie wydarzenia znalazły się m.in. msza w Katedrze Wawelskiej, pochód patriotyczny Drogą Królewską z Wawelu na pl. Matejki oraz uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
97 lat temu, 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później oddała mu całą władzę cywilną. Dzień 11 listopada został w 1937 r. oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.
O godzinie 10:00 rozpoczęła się msza święta na Wawelu. Tuż po niej wyruszył pochód patriotyczny, który przeszedł Drogą Królewską na Plac Jana Matejki, gdzie o godzinie 12:00 odbyły się główne uroczystości patriotyczne. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym nastąpiło wciągnięcie flagi narodowej na maszt, odegranie hymnu narodowego oraz uroczysta zmiana warty.
Jak co roku wokół Plant Krakowskich jeździł specjalny „Tramwaj Patriotyczny” organizowany przez Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana, w którym chóry szkolne z Krakowa i Myślenic śpiewały pieśni patriotyczne, a podróżujący tramwajem otrzymali okolicznościowe materiały.
Ważnym wydarzeniem towarzyszącym obchodom rocznicy odzyskania niepodległości była 58. Lekcja Śpiewania „Radosna Niepodległości”. Lekcję poprowadził: Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki i Kazimierz Madej, dyrektor kabaretu Loch Camelot. Na tę szczególną okazję Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała 5000 bezpłatnych śpiewników. Koncert tradycyjnie otrzymał honorowy patronat Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.Wśród wydarzeń odbywających się 11 listopada zasługujących na szczególną uwagę znalazła się uroczystość przy Kamieniu Węgielnym Pomnika Armii Krajowej na Bulwarze Czerwieńskim. Organizatorem wydarzenia był Zarząd Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po oficjalnych obchodach na Placu Jana Matejki uzupełniono niszę Kamienia Węgielnego kolejnymi ziemiami z pól bitewnych Armii Krajowej. W programie wydarzenia znalazły się także: objęcie warty przy Kamieniu Węgielnym przez Posterunek Honorowy WP, odegranie hymnu narodowego i hymnu Armii Krajowej oraz wystąpienia okolicznościowe.