W piątek, 31 maja na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczął się jubileuszowy, XX Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością” – Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami.
– To zaszczyt dla mnie móc ogłosić otwarcie jubileuszowego XX Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami i Małopolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami. To wielkie święto niezwykłych ludzi, którzy są wśród nas i pokazują że każdy jest sobie równy – powiedział zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig. – Dzisiaj na Rynku i przez cały tydzień w różnych miejscach w Krakowie i Małopolsce wszyscy będziemy mogli przekonać się, że bez względu na sprawność człowiek jest taki sam, ze swoimi potrzebami, pragnieniami i uczuciami. Nie ma znaczenia płeć, narodowość, czy stan zdrowia. Każdy potrzebuje bliskości kogoś drugiego, integracji – podkreślił Andrzej Kulig. Dodał, że oferta przygotowana przez organizacje pozarządowe jest dla wszystkich, nie ma granicy wieku, granicy rodzaju niepełnosprawności.
Tydzień zainaugurowali: Andrzej Kulig – zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej, Marta Malec-Lech – członek zarządu województwa małopolskiego, Bogdan Dąsal – pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych, Sylwia Grzesiak- dyrektor Departamentu Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych, Elżbieta Kois-Żurek – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, Marta Mordarska – dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON, radna województwa małopolskiego, Paweł Wójtowicz – przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Krakowa, Adam Stromidło – przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Osób Niepełnosprawnych.
Wiceprezydent Andrzej Kulig przekazał klucze do bram miasta dla osób z niepełnosprawnościami – odebrali je Paweł Wójtowicz i Adam Stromidło, którzy podziękowali władzom miasta i województwa.
O godz. 13.00 hejnał z wieży Bazyliki Mariackiej odegrał niewidomy Martin Jung (odegranie hejnału było największym marzeniem Martina).
W programie pierwszego dnia imprezy na Rynku Głównym znalazły się: kiermasze prac artystycznych, zajęcia, warsztaty rękodzielnicze, plenerowe pokazy, zawody zręcznościowe i wiele innych aktywności. Gwiazdą imprezy inaugurującej XX Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami będzie Marek Piekarczyk, którego koncert o godz. 20.00 na Rynku Głównym uświetni wydarzenie.
Trwające do 6 czerwca obchody będą intensywne i różnorodne. Koncerty, przedstawienia teatralne, warsztaty plastyczne, czy zawody sportowe – to wszystko czekać będzie na mieszkańców Krakowa i całego regionu. Kraków od 31 maja przez siedem dni będzie promował osiągnięcia osób z niepełnosprawnościami, ich determinację i talenty. Szczegółowe informacje w programie XX Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Zapraszamy do wspólnej zabawy i sportowej rywalizacji!
Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością” jest elementem szerokiej polityki miasta skierowanej na wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami a ponadto odzwierciedla nowoczesne podejście do niepełnosprawności zawarte w Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, które odchodzi od podejścia opiekuńczego i charytatywnego a zamierza w kierunku włączającego i wyrównującego szanse. Wsparcie osób z niepełnosprawnościami jest działaniem priorytetowym w naszej Gminie, czego dowodem jest wiele nowych działań podjętych na rzecz tej grupy społecznej. Przykładem jest wprowadzony w 2017 oraz rozszerzony o nową grupę odbiorców w 2018, innowacyjny w skali kraju program „Kraków dla rodzin N”, który dzięki systemowi ulg i zniżek wspiera rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem. Program był odpowiedzią na postulaty środowisk osób z niepełnoprawnościami.
Ponadto Gmina Miejska Kraków jako pierwsza w Polsce od marca 2019 roku wypłaca świadczenie 500 zł dla najbardziej potrzebującej grupy opiekunów osób niepełnosprawnych korzystający do tej pory z pomocy w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Wprowadzenie tego świadczenia uruchomiło falę zainteresowania innych Gminy z terenu naszego kraju, które wzorem Krakowa myślą o wsparciu mieszkańców z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.