Muzeum Witrażu zaprezentowało witraż „Polonia” wykonany w ramach projektu „Polonia w budowie”. Odsłonięciu towarzyszył pokaz animacji „Apollo. Żywioły”. Wydarzenie objął patronatem Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Prezydent był również na uroczystej prezentacji witrażu.
Prezentacja „Polonii” to zwieńczenie dwóch lat pracy muzeum, które podjęło się wykonania witraża w związku z przypadającymi w 2018 roku obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Został zrealizowany na podstawie projektu Stanisława Wyspiańskiego zaproponowanego pod koniec XIX wieku katedrze we Lwowie.
„Polonia” w zamyśle twórcy miała stanowić opowieść o sytuacji naszego kraju w tamtym trudnym czasie, ale z powodu kontrowersji związanych z awangardową formą projekt nie został wówczas zrealizowany w szkle.
Prace nad przygotowaniem witrażu, koordynowane przez Piotra Ostrowskiego – dyrektora artystycznego muzeum, obejrzało ponad 25 tysięcy zwiedzających. Witraż składa się z 1,5 tysiąca kawałków szkła w sześciu kwaterach oprawionych w ołów, ma niemal 3 m wysokości i 1,5 m szerokości. „Polonia” została zrealizowana w ramach projektu „Cykl w budowie”.
Pierwszym projektem z tego cyklu był „Apollo w budowie”, czyli rekonstrukcja witrażu „Apollo. System słoneczny Kopernika” zaprojektowanego przez Wyspiańskiego w 1904 roku dla Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie i zniszczonego podczas II wojny światowej. Gotowe dzieło zostało po raz pierwszy zaprezentowane w Muzeum Narodowym w Krakowie podczas wernisażu wystawy WYSPIAŃSKI. Realizacja otrzymała wyróżnienie w Konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2017. Rekonstrukcji podlegała środkowa, zniszczona część witraża, natomiast zachowały się dwa boczne skrzydła, na których autor przedstawił Żywioły.
W docelowym miejscu ekspozycji – Galerii Młodopolskich Mistrzów Witrażu w Pracowni i Muzeum Witrażu stworzona została animacja „Apollo. Żywioły” nawiązująca do koncepcji Wyspiańskiego. Animacja wypełnia przestrzeń wokół witraża, a sposób prezentacji wprowadza nową jakość w przestrzeni ekspozycji muzealnej.