16 stycznia w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się konferencja „Budujemy krakowski model bezpieczeństwa psychicznego w szkole”. Wydarzenie, podczas którego wystąpili eksperci stanowiło także forum dyskusji, które szerszemu gronu osób umożliwiło podzielenie się pomysłami i doświadczeniami. Konferencji towarzyszyła sesja posterowa z udziałem zainteresowanych mieszkańców, przedstawicieli organizacji społecznych i inicjatyw lokalnych.

Jak tworzyć pozytywną atmosferę w szkole? Co zrobić, aby zapanował w niej jeszcze bardziej przyjazny klimat? Jak wzmacniać poczucie własnej wartości wśród uczniów i uczennic? Jak radzić sobie z agresją słowną? To zaledwie część pytań, na które odpowiedzi próbują znaleźć uczestnicy dzisiejszej konferencji. Wydarzenie jest organizowane w ramach działań prowadzonych przez Kraków na rzecz zwiększania bezpieczeństwa w szkołach i placówkach.

– Podczas konferencji będziemy starali się znaleźć nowe rozwiązania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa psychicznego uczniów i uczennic z krakowskich szkół. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkie osoby chcące wzmacniać wśród dzieci i młodzieży poczucie własnej wartości, poprawiać jakość ich wzajemnej komunikacji oraz stawiać czoła hejtowi i mowie nienawiści. W trakcie wydarzenia będziemy promować także pozytywne inicjatywy oraz inspirować innych do działania – powiedziała przed konferencją Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji UMK.

Podczas konferencji zaprezentowano wstępne rezultaty badań zespołu ekspertów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przygotowanych w ramach współpracy z Wydziałem Edukacji UMK. Ich celem było poznanie wartościowych inicjatyw realizowanych dotychczas przez krakowskie instytucje, ale też identyfikacja potrzeb pozwalających na wprowadzanie w życie nowych przedsięwzięć.

Konferencji towarzyszyła sesja posterowa, czyli spontaniczna dyskusja przy plakatach nawiązujących do tematu konferencji. Plakat mógł przygotować każdy, kto chciał podzielić się swoim pomysłem czy zwrócić uwagę na określone problemy. Taka forma umożliwiła wymianę poglądów między autorami plakatów a innymi uczestnikami oraz swobodną dyskusję na temat przedstawionych treści.

Wydarzenie było organizowane przez Miasto Kraków oraz Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną „Krakowski Ośrodek Terapii”.

Więcej informacji na stronach internetowych Portalu Edukacyjnego UMK.