Ekspertyza techniczna konstrukcji budynku i geologiczne odkrywki gruntu. Trwa przygotowanie koncepcji architektonicznej i projektu budowlanego dotyczącego klastra innowacji społeczno-gospodarczych Zabłocie 20.22.
Przypomnijmy, że przed miesiącem została podpisana umowa na realizację klastra innowacji społeczno-gospodarczych Zabłocie 20.22. Wykonawcą zadania jest firma Mostostal Warszawa SA. Zadanie prowadzone jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.
Firma wykonawcza przygotowuje obecnie koncepcję architektoniczną, na podstawie której opracowany zostanie projekt budowlany. W ramach tego etapu prac wykonywana jest ekspertyza techniczna konstrukcji większego z budynków, gdzie powstanie klaster. Prowadzone są też odkrywki geologiczne, które odpowiedzą na pytanie jaka jest nośność gruntów i jakie rozwiązania projektowe i budowlane zastosować.
– Zgodnie z przyjętym obecnie harmonogramem, koncepcja architektoniczna powinna być gotowa w maju, a projekt budowlany w lipcu. Jesienią natomiast mamy uzyskać pozwolenie na budowę. Wtedy też zakładamy, że rozpoczną się prace budowlane – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie. Zgodnie z aktualnym harmonogramem, realizacja zadania powinna się zakończyć latem 2021 roku.
Klaster innowacji społeczno-gospodarczych Zabłocie 20.22 to pomysł na wspólną przestrzeń, która ma zapewnić techniczne i organizacyjne warunki do pracy, nauki, czy spędzania wolnego czasu dla różnych środowisk: start-upów i mikroprzedsiębiorstw, grup twórczych, organizacji społecznych, mieszkańców i grup nieformalnych, każdego, kto jest zainteresowany rozwijaniem swej aktywności. Udział w funkcjonowaniu klastra będzie miał też samorząd.
Planuje się, że swoją siedzibę w nowej przestrzeni będą miały miejskie instytucje odpowiedzialne za wspieranie inicjatyw społecznych, dialog i współpracę z organizacjami społecznymi. Klaster powstanie oparciu o dwa istniejące budynki magazynowe przy ul. Zabłocie, w rejonie torów kolejowych.
Zgodnie z podpisaną umową, za realizację zadania Mostostal Warszawa SA otrzyma kwotę 39 253 583,09 zł.
Projekt ma unijne dofinansowanie w wysokości 15 631 922 zł ze środków przewidzianych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację w ramach Osi 11 – Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 – Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.1 – Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie.