W niedzielę, 19 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej pojawiły się najstarsze zachowane w Krakowie wagony 105N z 1975 roku. Tramwaje będą kursować w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej na linii nr 15 z „Cichego Kącika” do „Pleszowa”.
Pierwszy odjazd z pętli przy Błoniach odbył się w niedzielę, o godz. 11.13.
Do tej pory te wagony można było zobaczyć tylko jako pojazdy techniczne. Od 2013 roku były wysyłane na krakowskie tory, aby zabezpieczać sieć trakcyjną przed skutkami marznącego deszczu. Teraz każdy będzie mógł poczuć się jak pasażer z lat 70. ubiegłego wieku.
Wagon 105N (obecny numer RT002) z fabrycznym numerem 31 jest pierwszym wagonem 105 jaki został zakupiony do Krakowa w marcu 1975 roku, a wagon (RT001) z numerem fabrycznym 36 jest szóstym z pierwszej dostawy. Każdy z nich poddano gruntownej naprawie. W jej wyniku w obu pojazdach przywrócono pierwotny wygląd i wyposażenie zgodne z pierwszym okresem eksploatacji w Krakowie.
Poza zabytkowymi wagonami 105N na linii nr 15 będzie kursował także tramwaj N z przyczepą ND oraz tramwaj z Norymbergi T4 z przyczepą B4. Ten ostatni skład nie pojawi się na tej linii przypadkowo. W przeszłości to właśnie te sprowadzone z Norymbergi tramwaje najczęściej kursowały na linii nr 15.
Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 15 jest dostępny na stronie internetowej mpk.krakow.pl.
Krakowska Linia Muzealna jest częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, która trwa już od 30 maja. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie internetowej krakow.travel.
Linia będzie zatrzymywać się w pobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten cel przygotowały specjalne oferty dla krakowianek i krakowian. Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie internetowej badzturysta.pl.
Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów wideo z podróży zabytkowymi tramwajami oraz dodawania hashtagów #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także oznaczania profili MPK SA w Krakowie i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).