W czwartek, 6 sierpnia o godz. 7.00 miał miejsce tradycyjny apel oraz wymarsz z Oleandrów. Przypomnijmy, że 6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyła I Kompania Kadrowa. Żołnierze „Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin 12 sierpnia dotarli do Kielc.
I Kompania Kadrowa była pierwszym, od zakończenia powstania styczniowego, regularnym oddziałem armii polskiej. Dała początek Legionom Polskim, które w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Dla upamiętnienia wymarszu z krakowskich Oleandrów od ponad pięćdziesięciu lat odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.
W ramach tegorocznych obchodów, na które zaprasza komendant marszu Dionizy Krawczyński, odbył się we wtorek, 4 sierpnia między innymi apel przy Kwaterze Legionowej na cmentarzu Rakowickim oraz apel pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
W środę, 5 sierpnia o godz. 17.30 w katedrze na Wawelu odbyła się msza w intencji ojczyzny, po której nastąpiło złożenie kwiatów przy sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Honorowego Protektora Marszu w latach 2006-2009. O godz. 21.00 odbył się uroczysty capstrzyk pod kopcem Józefa Piłsudskiego połączony ze złożeniem ziem w kopcu.
Co roku 6 sierpnia – w rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej – odbywa się także Krakowska Lekcja Śpiewania „Kadrówka 1914” organizowana przez Fundację Loch Camelot i Bibliotekę Polskiej Piosenki. Koncert gromadzi tłumy krakowian, którzy wspólnie z artystami wykonują znane i lubiane utwory patriotyczne.
W tym roku z powodu ograniczeń wynikających z epidemii Krakowska Lekcja Śpiewania „Kadrówka 1914” została przygotowana w zmienionej formule – odbędzie się w sieci. 6 sierpnia o godz. 17.00 na internetowej stronie miasta oraz tutaj będzie miała miejsce premiera wideoklipu przygotowanego specjalnie na tę okazję.
Usłyszymy utwory wykonane przez artystów Teatru Loch Camelot. W roli eksperta, który przedstawi tło historyczne pieśni, wystąpi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a utwory zostaną także opatrzone tradycyjnym komentarzem Waldemara Domańskiego, pomysłodawcy Krakowskich Lekcji Śpiewania i dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki.
6 sierpnia o godz. 17.00 spotkajmy się na Krakowskiej Lekcji Śpiewania „Kadrówka 1914” – tym razem w internecie!