Sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, aula na 300 osób, 3 wielofunkcyjne sale prób, garderoby i przestrzeń dla VIP-ów – tak według założeń funkcjonalno-użytkowych. 7 sierpnia miasto poinformowało, że w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na wykonanie koncepcji budynku wraz z zagospodarowaniem terenu.

Miasto wróciło do pomysłu sprzed lat i chce zbudować nowoczesną i spełniającą współczesne standardy salę koncertową na części blisko trzyhektarowej działki przejętej w kwietniu od Fundacji dla realizacji siedziby Capella Cracoviensis w Cichym Kąciku. Idea budowy Krakowskiego Centrum Muzyki zakłada powstanie kompleksu, w którym zostaną wykorzystane najlepsze światowe rozwiązania urbanistyczne, architektoniczne, akustyczne i funkcjonalne. Sala koncertowa ma być rzeczywistym sercem muzycznego Krakowa, miejscem działalności artystycznej i programowej najważniejszych krakowskich zespołów muzycznych, ale także centrum edukacji muzycznej i artystycznej. Miastu zależy, by obiekt pozostawał w harmonii z otaczającą go zielenią – kontekstem krakowskich Błoń, kopca Kościuszki, parku Jordana, osi widokowych na Stare Miasto i wzgórze wawelskie.

W budynku, oprócz sali koncertowej ze sceną dla 120 osób i balkonem mogącym pomieścić 80-osobowy chór, winny się znaleźć: aula, hol artystów sąsiadujący ze sceną sali koncertowej, 3 wielofunkcyjne studia, a także przestrzeń na biura, garderoby i pokój VIP. Na co najmniej 600 m kw. miałoby być ulokowane międzynarodowe przedszkole artystyczne i kreatywna przestrzeń publiczna. Zadaniem pracowni biorących udział w konkursie będzie także zaprojektowanie zieleni i elementów małej architektury, a także parkingu na minimum 250 miejsc.

Konkurs zostanie ogłoszony we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, a z ramienia miasta będzie za niego odpowiadała Agencja Rozwoju Miasta Krakowa sp. z o.o. Będzie on dwuetapowy – na jego podstawie zostanie wykonana dokumentacja projektowa, stanowiąca podstawę do realizacji inwestycji. Szczegółowe warunki stawiane pracowniom, które zgłoszą się do konkursu, dokładne terminy, honoraria dla zwycięzców i przewidywany budżet na realizację całego zadania poznamy w przyszłym tygodniu – gdy nastąpi publikacja ogłoszenia o konkursie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz na stronie internetowej organizatora i współorganizatora. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi jeszcze w tym roku.