Park Zakrzówek, na który czekają mieszkańcy, coraz bliżej! Dziś, 27 czerwca Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał umowę, w wyniku której Gmina Miejska Kraków pozyskała obszar objęty planowanym Parkiem Zakrzówek, czyli 13 działek o łącznej powierzchni 27,8405 ha (z czego ok. 11 ha stanowi zbiornik wodny) za kwotę 25 776 824 zł. Teraz teren przejmie Zarząd Zieleni Miejskiej. Przypomnijmy, że trwa już konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania przyszłego parku.

Wykup działek na Zakrzówku to odpowiedź na postulaty mieszkańców Krakowa, stowarzyszeń i organizacji ekologicznych, którzy apelowali o zadbanie o ten cenny przyrodniczo teren i utworzenie tam ogólnodostępnego parku.

Pozyskane od spółki Kraków City Park nieruchomości (za wyjątkiem fragmentu jednej z działek) podlegają ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru “Park Zakrzówek”, zgodnie z którym są położone w przeważającej części w terenach zieleni oraz wód powierzchniowych.

Podpisana umowa notarialna umożliwi realizację i zagospodarowanie przez Gminę ogólnodostępnego parku miejskiego pomiędzy ulicami Norymberską, Wyłom, Salezjańską i Zielną, obejmujące urządzenie terenu rekreacyjnego i kąpieliska o łącznej powierzchni około 50 hektarów (nieruchomości pozyskane aktem notarialnym oraz tereny, które stanowiły już własność Gminy Miejskiej Kraków).

O tym, jak będzie wyglądał Park Zakrzówek, zadecydują sami mieszkańcy. Już teraz trwa międzynarodowy konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej Parku Zakrzówek, którego organizatorem jest Kraków we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Krakowie.

Termin składania prac konkursowych mija 18 lipca o godzinie 15:00. Rozstrzygnięcie, publiczne ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 6 września. Najlepsze koncepcje wybierze Sąd konkursowy. Z tych koncepcji, poprzez głosowanie, mieszkańcy wybiorą projekt, który będzie realizowany.

Ten projekt będzie stanowił podstawę do dalszych prac projektowych, czyli opracowania projektu budowlanego, niezbędnego do uzyskania decyzji pozwolenia na budowę.

Planuje się, że zawarcie umowy na te prace oraz uzyskanie pozwolenia na budowę będą miały miejsce jeszcze w 2016 roku, tak aby prace rozpoczęły się na wiosnę 2017 roku i zakończyły w 2018 roku.

Regulamin konkursu na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej Parku Zakrzówek zakłada, że prace mają uwzględniać szczególny charakter tego miejsca, łączącego unikalne walory przyrodnicze z wyjątkowym kontekstem przestrzennym i nieszablonową formą jego użytkowania.

Obecnie tereny zalewu i jego bezpośredniego sąsiedztwa wykorzystywane są w celach rekreacyjnych i sportowych (również jako tereny uprawiania sportów ekstremalnych, takich jak nurkowanie czy wspinaczka). Istotne jest więc ścisłe powiązanie projektu z przestrzennym i kulturowym kontekstem. Ważne są rozwiązania funkcjonalne – zarówno w zakresie obiektów jak i powiązań komunikacyjnych. Nacisk w konkursie jest też kładziony na kwestie ekologiczne – najnowocześniejsze technologie proekologiczne, minimalizację negatywnego oddziaływania użytkowników na podłoże, lokalną florę i faunę.

Zadanie konkursowe obejmuje projekt parku (komunikacji, małej architektury, punktów widokowych, elementów strefy urządzonej przestrzeni sportów wodnych i kąpieliska), towarzyszących przestrzeni rekreacyjnych na jego granicy oraz budynki: Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z Obsługą Zwiedzających, centrum sportów wodnych, zaplecza kąpieliska, wypożyczalni sprzętu sportowego, małych pawilonów handlowych (kiosków).

Koncepcja powinna określać relacje projektowanych obiektów z otoczeniem, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań wynikających z: lokalizacji, zapisów obowiązującego MPZP Zakrzówek i MPZP św. Jacka, powiązań komunikacyjnych, wymagań funkcjonalnych, tradycji kulturowych, ochrony przyrody, ochrony krajobrazu i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Skład sądu konkursowego:

·         prof. dr hab inż arch. Krzysztof Bieda – Kolegium Sędziów Konkursowych SARP Kraków – Przewodniczący sądu konkursowego

·         dr inż. arch. Maciej Skaza – Kolegium Sędziów Konkursowych SARP Kraków – Sędzia referent

·         arch. Elżbieta Koterba – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Miasta Paweł Mleczko – Biuro Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa

·         Grzegorz Stawowy – Rada Miasta Krakowa arch. Tomasz Bobrowski – Główny Architekt Miasta Krakowa

·         mgr. inż. Jarosław Tabor – Miejski Architekt Krajobrazu

·         dr Dorota Leśniak-Rychlak – Przedstawiciel strony społecznej

·         Mariusz Waszkiewicz – Przedstawiciel strony społecznej

Sekretarze organizacyjni konkursu:

·         dr inż. arch. Ernestyna Szpakowska-Loranc – SARP Kraków – sekretarz organizacyjny konkursu

·         Katarzyna Przyjemska-Grzesik – ZZM UMK – zastępca sekretarza organizacyjnego konkursu

Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie www.sarp.krakow.pl