Kulminacyjnym punktem obchodów 500 lat dzwonu Zygmunt, był Korowód Zygmuntowski. 13 lipca, o godz. 17.00 wyruszyła barwna parada, która przeszła szlakiem: od Barbakanu, ulicą Floriańską, przez Rynek Główny pod Wawel. Aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zapraszali krakowian i gości do wspólnego świętowania.
Jednym z jego „uczestników” była replika Zygmunta, którą do końca wakacji można spotkać w różnych punktach, w centrum miasta.
Replika została wykonana z twardego styropianu pokrytego masami akrylowymi. Twórcy kopii zadbali o bliską wierność oryginałowi – umieszczony na specjalnym wozie dzwon jest bliźniaczo podobny do Zygmunta, tyle tylko że blisko dziesięciokrotnie lżejszy od jubilata.
Wykonawcy repliki przed przystąpieniem do pracy wykonali szczegółową kwerendę dotyczącą wymiarów, napisów, rzeźb. Bo replika dzwonu to nie tylko bryła, ale też umieszczona na niej historia, na którą składają się motta, napisy, wzmianki o fundatorach.
Jubileuszową replikę do końca wakacji można znaleźć w różnych punktach miasta w okolicach Rynku Głównego. Replika ma przypominać krakowianom i gościom o wyjątkowym jubileuszu. Nawet jeśli nie każdemu uda się wybrać na wieżę Zygmuntowską, by odwiedzić jubilata, to w ten sposób każdy ma okazję do włączenia się w świętowanie.
Także do końca wakacji na Zamku Królewskim na Wawelu będzie można zobaczyć wystawę „Matejko. Od wielkiego dzwonu” ze specjalnym pokazem dzieła Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 2021 roku” wypożyczonego na tę okazję z warszawskiego Muzeum Narodowego.
Dodatkowe informacje o jubileuszu zorganizowanym przez Miasto Kraków we współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Katedrą Wawelską, Domem Norymberskim w Krakowie oraz Małopolską Organizacją Turystyczną można znaleźć tutaj. Udział w jubileuszowych wydarzeniach jest bezpłatny.