4. BNP Paribas Green Film Festival potrwa do niedzieli, 22 sierpnia. Osiem festiwalowych dni, siedem plenerowych kin, kilkaset godzin pokazów, warsztatów i dyskusji dotyczących problemów, z jakimi mierzy się nasza planeta.
Centralnym miejscem festiwalu jak co roku będzie miasteczko festiwalowe na bulwarach wiślanych u podnóża Wawelu, ale widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy festiwalowe także w sześciu innych klimatycznych kinach plenerowych na terenie całego Krakowa, m.in. na plaży, w parkach, a także na Rynku Głównym.
Filmy konkursowe, zostaną zaprezentowane w kilku cyklach tematycznych takich jak: „Zielone kłamstwa”, „Pokolenie Grety”, „Niewolnicy konsumpcji”, „Władcy jedzenia” czy „Dwa stopnie do piekła”.
Wśród 76 zakwalifikowanych tytułów z całego świata zobaczycie m.in. dokument „Watson” o kapitanie Paulu Watsonie — założycielu organizacji Sea Shepherd. „Siostry rzeki” w reżyserii Cecylii Malik to podróż Wisłą od jej źródeł aż po ujście.
Na festiwalu pojawi się też „Nadzieja umiera ostatnia” – film Jonathana L. Ramseya, twórcy obrazu „Można panikować”, o grupie młodych polskich aktywistów.
Filmy festiwalowe będzie można również oglądać także online w serwisie vod.greenfestival.pl.
W festiwalu wezmą również udział jednostki miejskie Urzędu Miasta Krakowa, które przygotowały z tej okazji specjalne atrakcje:
- Wodociągi Miasta Krakowa (niedziela, 21 sierpnia)
Na stoisku Wodociągów Miasta Krakowa będzie czekać cała masa atrakcji: koło fortuny, galeria “na kropli”, gdzie będzie można stworzyć własny projekt artystyczny na eko-torbie lub namalować unikatowy ceramiczny obrazek, łamigłówki i kolorowanki, kampania „To się w ścieku nie mieści”,
- Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. (poniedziałek, 16 sierpnia)
Odwiedzając stoisko MPEC wysłuchamy wykładu eksperta z dziedziny ekologii, który odpowie na nurtujące nas pytania, a także zmierzymy się z ekologiczną krzyżówką z nagrodami.
- Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie (wtorek, 17 sierpnia)
Mali krakowianie wspólnie z MPO będą mogli zagrać w grę plenerową i spróbować swoich sił w konkursach plastycznych. Nie zabraknie też informacji i materiałów o prawidłowym segregowaniu odpadów.
- Krakowski Holding Komunalny S.A. (środa, 18 sierpnia)
Odwiedzający stanowisko KHK będą mieli możliwość wytworzyć prąd siłą własnych mięśni. Urządzenia prądotwórcze: rowerki stacjonarne i kołowrotki wprawiane w ruch rękami będą udostępnione dla dzieci i ich opiekunów. Dowiemy się też więcej o energii pozyskiwanej z odpadów i ekologicznym spalaniu śmieci.
- Zarząd Zieleni Miejskiej (czwartek, 19 sierpnia)
ZZM zaprasza na warsztaty ekologiczne skoncentrowane na ogrodnictwie miejskim. Odwiedzający będą mieli możliwość przygotować kule nasienne i zagrać w grę plenerową.
- Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (piątek, 20 sierpnia)
Zapraszają na zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem kart pracy i opowiedzą o swojej bieżącej działalności.
- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. (niedziela, 22 sierpnia)
Najmłodszych uczestników MPK S.A. zaprasza na samodzielne składanie pojazdów kartonowych, a trochę starszych do stanowiska informacyjnego z ekspertami MPK.