W środę, 18 sierpnia, wiceprezes rady ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński odwiedził Miejsce Pamięci KL Plaszow. Po terenie, na którym powstaje Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow, oprowadzili ministra Dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski oraz Monika Bednarek, kierująca działającą od 1 stycznia tego roku instytucją. Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942–1945) zostało powołane decyzją Rady Miasta Krakowa 14 października 2020 r.
Od marca jest współprowadzone także przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ministerstwo i gmina przekazały w tym roku na utrzymanie instytucji w sumie około miliona złotych. Od przyszłego roku suma ta wzrośnie dwukrotnie.
– Koszt całej inwestycji przewidujemy na mniej więcej 50 mln, które dadzą po połowie gmina i ministerstwo – wyliczał prof. Gliński. Podkreślał, że choć prace nad koncepcją jeszcze trwają, to teren prawdopodobnie pozostanie otwarty lub półotwarty, a ogrodzone zostaną tylko obszary dawnych cmentarzy żydowskich. Jedynym budynkiem na terenie obozu pozostanie Szary Dom, a główny budynek upamiętnia i przyjmowania zwiedzających powstanie poza terenem obozu, który zostanie muzealniczo usystematyzowany i uporządkowany.
Minister odwiedził też Muzeum Narodowe w Krakowie.