Żywność, nowa bielizna, środki higieny osobistej, chemia domowa i podstawowe leki – to najpotrzebniejsze rzeczy, którymi możemy wesprzeć uchodźców przebywających w naszym mieście. UWAGA! NIE ZBIERAMY UBRAŃ! Wznowiliśmy zbiórkę darów od osób indywidualnych na Stadionie Miejskim im. H. Reymana przy ul. Reymonta 20. Rzeczy są zbierane w dni robocze w godz. 12.00–18.00, a w weekend w godz. 9.00–18.00. W sobotę i niedzielę w godz. 9.00–18.00 można również dostarczać dary do Muzeum Inżynierii Miejskiej, wejście od ul. Gazowej.

Osobom, które przybyły do Krakowa, przydadzą się nie tylko żywność i podstawowe środki higieny osobistej, ale także chemia domowa: proszki do prania, płyny do mycia naczyń itp. Potrzebne będą, oprócz koców i śpiworów, także pościel i ręczniki. Prosimy, aby w miarę możliwości przekazywane rzeczy były nowe. Bardzo potrzebna jest nowa bielizna, natomiast na razie nie są potrzebne ubrania.

Zbieramy także podstawowe leki, które mogą być kupione w aptece bez recepty – środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na przeziębienie, kłopoty żołądkowe itp. Potrzebne są bandaże, plastry, opatrunki jałowe. Prosimy, by opakowania były pełne, nieotwierane i oczywiście z aktualną datą ważności.

Prosimy, by hurtownie farmaceutyczne, które są w stanie wesprzeć potrzebujących bardziej specjalistycznymi lekami, kontaktowały się w tej sprawie z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia pod adresem mailowym sz.umk@um.krakow.pl.

Osoby, które będą robić zakupy w Makro przy ul. Jasnogórskiej i Zakopiańskiej, będą miały również możliwość przekazania darów w oznaczonym punkcie, który prowadzony jest przez krakowski MOPS. Zbiórka w Makro będzie prowadzona w  godzinach od godz. 10.00 do 18.00, w dniach 4, 5 i 7 marca.

Z myślą o osobach, które są w Ukrainie, zbieramy także:

Żywność o długim terminie ważności, baterie, generatory prądu.

Uwaga!

Nie zbieramy odzieży, zup przygotowanych do słoików, przetworów i produktów o krótkim terminie przydatności. Jest natomiast prośba o żywność świeżą, ale szczelnie/fabrycznie zapakowaną – żółte sery, wędliny, serki do kanapek itp.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili chęć udostępnienia swojego mieszkania dla uchodźców. W zgromadzonej bazie danych mamy już ok. 500 mieszkań. Zawieszamy więc zbieranie kolejnych propozycji, a z osobami, które przekazały nam swoje oferty, będziemy się kontaktować w miarę potrzeb.

Na stadionie rozdajemy także pakiety pomocowe dla uchodźców, zgodnie z wyrażonym zapotrzebowaniem. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Z uwagi na konieczność weryfikacji miejsca, do którego trafiają dary od krakowian, nie możemy korzystać z propozycji indywidualnego transportu/przewozu tych darów na teren Ukrainy.

Zwracamy się również z prośbą o wsparcie działań miasta na rzecz uchodźców z Ukrainy. Do pakowania darów w miejskich magazynach potrzebujemy pudeł kartonowych, taśm pakowych i dyspenserów, europalet, wózków paletowych, a także rękawic roboczych (nitrylowych) w rozmiarach S i M. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 12 616 18 79.

Zbiórki zorganizowane

Szkoły, przedszkola, firmy lub organizacje, które zbierały dary w swoich placówkach z zamiarem przekazania ich miastu, a następnie potrzebującym uchodźcom wojennym, prosimy o przewiezienie wszystkich rzeczy do hali zlokalizowanej na Rybitwach – okolice ul. Bartników 10. Ze względu na dojazd prosimy, by transport odbywał się pojazdami o wadze poniżej 3,5 tony. Więcej informacji tutaj.