„Pomagamy Ukrainie ze smakiem” – to nazwa wydarzenia, podczas którego można było posłuchać ukraińskiej muzyki i spróbować dań kuchni ukraińskiej. Impreza była również okazją do wsparcia kwesty na rzecz uchodźców. Miasto zaprosiło do odwiedzenia swojego stoiska #KrakówPomagaUkrainie, które było otwarte w sobotę, 2 kwietnia na Małym Rynku.
W programie przewidziano m.in. stoiska z kuchnią ukraińską, prezentowane przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, stanowiska służb mundurowych z pojazdami reprezentacyjnymi czy punkt Kopalni Soli „Wieliczka”.
W trakcie wydarzenia Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie wręczała sadzonki drzew. Odbyły się występy zespołów artystycznych: Chóru Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Studenckiego Zespołu Góralskiego Uniwersytetu Rolniczego „Skalni”, Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, czy Orkiestry Baczków.
Uniwersytet Rolniczy przygotował 7000 sztuk pierogów (z twarogiem i cebulą dymka na słono oraz z ziemniakami i smażoną cebulą), 400 litrów barszczu czerwonego ukraińskiego, a także kapustę kiszoną duszoną z żeberkami podawaną z pieczonymi ziemniakami.
W trakcie wydarzenia odbyła się też aukcja, podczas której można było wylicytować wina pochodzące z winnicy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie „Garlicki lamus”, mieszczącej się w podkrakowskiej Garlicy Murowanej.
Prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski przekazał na licytację książkę pani Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” z autografem pisarki oraz figurkę symbolu miasta – krakowskiego Lajkonika. Do upominku prezydent Krakowa dołączył także list do uczestników licytacji.
„Pomagamy Ukrainie ze smakiem” odbyło się w sobotę, 2 kwietnia w godzinach od 14.00 do 19.00 na Małym Rynku.
Stoisko miejskie
Kraków zaprosił do odwiedzenia swojego stoiska #KrakówPomagaUkrainie, które prowadzone było w trzech niebieskich namiotach z białym oznakowaniem, czyli w tradycyjnych barwach miejskich.
Każdy namiot to inne stanowisko:
- informacyjne – uzyskasz informacje dotyczące rejestracji i numeru PESEL. Można było także złożyć wniosek o wsparcie z programu 300+ i dowiedzieć się o innych formach pomocy, a także zaczerpnąć porad w kwestiach związanych z pobytem w Krakowie.
- promocyjne – można było zrobić sobie okolicznościowe zdjęcie w fotobudce, wziąć udział w konkursie o Krakowie i wygrać upominek związany z miastem. Tutaj także rozdawane były ulotki informacyjne w języku polskim i ukraińskim, ostatnie wydania dwutygodnika Kraków PL (w tym jedno z tekstami w języku ukraińskim) i inne wydawnictwa Urzędu Miasta Krakowa. Można było także przekazać datek w ramach zbiórki dla Ukrainy prowadzonej przez Caritas.
- warsztatowe – w warsztatach prowadzonych przez instruktorów z Muzeum Obwarzanka dzieci mogły własnoręcznie ulepić i ozdobić wykonany przez siebie obwarzanek, a także wykonać pracę plastyczną zainspirowaną warsztatami. Można było również nadać swojej twarzy kolorowy image powiązany tematycznie z motywami przewodnimi imprezy.
Nawiązując do tematyki wydarzenia „Pomagamy Ukrainie ze smakiem” na stoisku #KrakówPomagaUkrainie można było skosztować pysznych krakowskich obwarzanków, z których słynie nasze miasto.
Weź udział w zbiórce
Wstęp był bezpłatny, jednak organizatorzy zachęcali odwiedzających do wsparcia przekazania datków do znajdujących się przy stoisku puszek Caritasu.
Stoisko było czynne w godz. 14.00–19.00.
#KrakówPomagaUkrainie #PomocDlaLwowa #PomocDlaUkrainy #StandWithUkraine