W cieniu drzew, w pięknych nowohuckich parkach, podczas spacerów będzie można oddać się muzycznemu ukojeniu. W wybrane soboty lipca, sierpnia i września Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza do wzięcia udziału w muzycznej podróży.

Pierwszy przystanek odbył się 23 lipca w wyjątkowym miejscu, potocznie zwanym „krakowskimi Malediwami”, czyli przy stawach w parku Lotników Polskich. Czas umilała Orkiestra Solvay, która powstała w 1925 r., a jej członkowie rekrutowali się początkowo spośród pracowników fabryki sody oraz pobliskiego kamieniołomu, w którym pracował m.in. papież Jan Paweł II. Wystąpił także zespół Box Anima charyzmatyczne, niezależne trio muzyczne z Krakowa o wyjątkowym brzmieniu, łączące rock progresywny z elementami folku.

Drugi przystanek odbył się 30 lipca w wyjątkowym miejscu przy ul. Na Załęczu 1A. Czas umilił nam Nowa Huta Mish Mash – zespół rozrywkowy, prowadzony przez dyrygenta – Andrzeja Korzenia, posiadający repertuar na każdą okazję. O godz. 15.00 zmieniono kierunek i wraz z Ethno Graden zatracono się w muzykę z kręgów żydowskich, bałkańskich, ethno. A na zakończenie zagrali Bolek&Kupiec duet gitarowo-kontrabasowy.

Kolejnymi sobotnimi przystankami będą fontanny w parku Lotników Polskich oraz park Skalskiego. Na koncertach zaprezentują się krakowskie zespoły i artyści, wszyscy ci, którzy mogą grać i śpiewać „unplugged”, czyli bez nagłośnienia i specjalnie budowanej sceny. Wystąpią m.in.: Folklezz, Dmytro Holovenko, Krakowski Kwintet Harfowy, Orkiestra Nowohucka, Marimbazzi Duo, Kapela Zbierana, duet Łukasz Wiśniewski i Jarek Jurkiewicz oraz Forum Kwartet.

Cykl nawiązuje do nowohuckich tradycji. Kameralne koncerty realizowane wśród zieleni towarzyszyły świątecznym dniom nowohucian przez wiele lat od początków istnienia Nowej Huty. Otwarte, bezpłatne koncerty w zielonych przestrzeniach młodego miasta (później dzielnicy) miały znaczący wpływ na edukację i rozwój kulturalny mieszkańców. Obecnie z roku na rok zielone tereny nowohuckie zyskują na atrakcyjności i popularności – mieszkańcy coraz częściej całymi rodzinami spędzają tu wolny czas, dlatego stanowią one idealną scenę muzycznych wydarzeń.

Projekt realizowany jest w ramach budżetu obywatelskiego, którego ideę stanowi wprowadzenie stałej propozycji kulturalnej dla mieszkańców Dzielnicy XIV Czyżyny. Budżet Obywatelski, zwany również partycypacyjnym, jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w gminie w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów, które następnie są analizowane pod kątem możliwości ich realizacji. Te, które pomyślnie przeszły weryfikację, poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie. Najwyżej ocenione lub najczęściej wskazywane propozycje przeznacza się do realizacji i wpisuje do budżetu.

Szczegółowy program będzie dostępny jako wydarzenie – Muzyka wśród drzew w mediach społecznościowych.