Uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 151 przy ul. Lipińskiego 2 dostali dziś świąteczny prezent – nową halę sportową! Obiekt jest wyjątkowy, bo powstał przy udziale… uczniów! Został wyposażony m.in. w salę fitness, ściankę wspinaczkową oraz boiska do gier zespołowych. Wyremontowano także przestrzeń rekreacyjno-sportową wokół budynku. W uroczystym otwarciu hali wziął udział prezydent Krakowa.
Pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie powstała hala sportowa wraz z łącznikiem prowadzącym do istniejącej szkoły. Obiekt został odsunięty od placówki o kilkanaście metrów i połączony z nią na poziomie parteru. Zagospodarowany został również teren wokół nowej hali. Całość inwestycji przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Ścianka wspinaczkowa, sala fitness…
Główną część inwestycji stanowi hala o wymiarach pola gry 20 x 40 m z boiskami do gry w koszykówkę, piłkę ręczną i siatkówkę oraz trybuną dla widzów. Na parterze zlokalizowano pomieszczenie ze ścianką wspinaczkową, magazyn na sprzęt, a także zaplecze szatniowo-socjalne dla uczniów, zawodników i nauczycieli oraz trenerów.
Na pierwszym piętrze zaprojektowano salę fitness z siłownią oraz zapleczem szatniowo-sanitarnym i magazynowym. Drugie piętro to przestrzeń techniczna. Piętro trzecie stanowi dach użytkowy podzielony na dwie strefy: rekreacyjną oraz ekologiczną.
Uczniowie współprojektantami hali
O wyjątkowości hali mówił już podczas wmurowania kamienia węgielnego pod jej budowę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że hala, choć jest jedną z wielu budowanych przez Kraków, jest wyjątkowa. Powstała bowiem przy udziale uczniów szkoły. Na zagospodarowanie użytkowego dachu hali zorganizowany został bowiem konkurs dla uczniów, w którym przedstawili swoje pomysły. Z trzech zwycięskich prac wybrano kluczowe idee, które zostały uwzględnione w projekcie wykonawczym.
Każda z kondygnacji budynku zapewnia korzystającym funkcjonalność i klarowność rozwiązań projektowych. Dla najmłodszych użytkowników zaprojektowano przestrzenie do zabaw pobudzające kreatywność (m.in. tablice perforowane z klockami, układanki, naścienne elementy sensoryczne o różnych fakturach i kolorach sprawdzające się bardzo dobrze w przypadku dzieci z różnymi stopniami niepełnosprawności psychoruchowej).
W ramach zagospodarowania terenu wokół hali wyremontowano boisko do gier zespołowych. Powstała także bieżnia i skocznia do skoków w dal oraz plac zabaw. Zaprojektowano również siłownię zewnętrzną, ścieżkę edukacyjną dla najmłodszych, miejsce do gry w szachy, scrabble i elementy małej architektury. Zakres inwestycji objął również budowę ogrodzenia, oświetlenia oraz parkingu.
Na realizację inwestycji wydano z budżetu Miasta Krakowa oraz w WPF środki finansowe w łącznej kwocie 15 405 246,14 zł. Projektantem hali sportowej była Pracownia Projektowa ARP Manecki, natomiast wykonawcą firma TEXOM Sp. z o.o.
Podstawowe parametry hali:
- powierzchnia zabudowy – 1 858,00 m²
- powierzchnia wewnętrzna – 2504,4 m²
- kubatura – 21 775,44 m³
Sportowe Dębniki
Hala przy Szkole Podstawowej nr 151 to kolejna inwestycja sportowa w Dzielnicy VIII Dębniki. W ostatnich latach, dzięki staraniom miasta i ZIS, znacznie rozbudowana została baza sportowa dla mieszkańców tej części Krakowa. Powstały: Centrum Sportu i Kultury Sidzina, Ośrodek Sportu i Rekreacji KOLNA, hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 40 (ul. Pszczelna, gdzie w 2010 roku wybudowany został kompleks boisk wielofunkcyjnych „Orlik”), hala sportowa oraz boisko przy Szkole Podstawowej nr 25 na os. Podwawelskim (ul. Komandosów) oraz 25-metrowa kryta pływalnia z ruchomym dnem przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 158 (ul. Strąkowa), gdzie również funkcjonuje „Orlik”.
Budujemy Sportowy Kraków
„Budujemy Sportowy Kraków” to program realizowany przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, dzięki któremu w mieście powstają nowoczesne kompleksy basenowe, hale dla klubów i szkół, wielofunkcyjne boiska z bezpieczną nawierzchnią czy obiekty specjalistyczne jak np. strzelnice. Jednym z jego elementów jest cykl „Pędem do hali”. W latach 2015-2022 ZIS zrealizował 11 tego typu inwestycji. W zapomnienie odchodzą ciasne i wyeksploatowane salki gimnastyczne, a w ich miejsce pojawiają się nowoczesne budynki, dające szerokie możliwości pod kątem różnorodnych zajęć i treningów.