Premiery baletów: Kopciuszek oraz Planety tańcem poruszone, zagraniczne wyjazdy do m.in.: Niemiec, Anglii, Grecji, Belgii, Francji, Litwy, Łotwy, Czech i Japonii, utrzymanie stałych cykli: prezentacji najsłynniejszych spektakli baletowych na scenie Teatru Variete oraz happeningów Cracovia Danza: balet w mieście, udział w licznych festiwalach krajowych i zagranicznych oraz w wielu projektach edukacyjnych, w tym także w międzynarodowych, z takimi partnerami jak Capella de la Torre, a także organizacja 24. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” – tak zapowiada się rok 2023 dla Baletu Cracovia Danza.

Rok 2023 pod względem artystycznym dla Baletu będzie obfity i różnorodny. Już w styczniu, na zaproszenie Capelli de la Torre, Cracovia Danza wzięła udział w projekcie edukacyjnym przeprowadzonym w Berlinie. To pierwszy etap trwającej przez lata akcji edukacyjnej mającej za zadanie pokazanie, w jaki sposób można wykorzystać renesansową muzykę i taniec aby wzbogacić edukację muzyczną szkołach muzycznych oraz w edukacji dzieci z niepełnosprawnościami.

Punktem kulminacyjnym działalności zespołu są premiery. I tak pierwsza z nich zaplanowana została na 26 kwietnia na scenie Variete – Planety tańcem poruszone. Spektakl, w choreografii Romany Agnel i z kostiumami Moniki Polak-Luścińskiej, pokaże za pomocą tańca i ruchu świat kosmosu. Przedstawienie przygotowane zostało z okazji przypadających w tym roku 550. urodzin Mikołaja Kopernika, a wystawione zostanie z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Na scenie pojawią się zarówno postaci alegoryczne, takie jak astronomia, Słońce, Księżyc i Ziemia jak i Mikołaj Kopernik.

Także na scenie Teatru Variete, 6 czerwca, w miesiącu, w którym przypada Dzień Dziecka zaplanowana została druga premiera. Będzie to Kopciuszek, jedna z najsłynniejszych bajek baletowych, ale tym razem do muzyki Rossiniego, w choreografii Dariusza Brojka.

Obydwa najnowsze spektakle zostaną także w tym roku zaprezentowane zagranicą – Kopciuszek w Grecji, a Planety tańcem poruszone w Instytucie Polskim w Brukseli, a później we Francji. Balet planuje także wiele innych wyjazdów zagranicznych.

Tradycyjnie Cracovia Danza będzie kontynuować swoje stałe cykle w Krakowie, czyli prezentację przedstawień baletowych na scenie Teatru Variete, happeningów w różnych, często zaskakujących miejskich przestrzeniach, w ramach cyklu Cracovia Danza: balet w mieście, jak również cykl przedstawień dla dzieci i młodzieży. Nie zabraknie też udziału w Krakowskich Nocach, pochodzie Lajkonika, otwarciu parku Jalu Kurka, Święcie Sukiennic i wielu innych okolicznościowych imprezach.

W lipcu natomiast Balet roztańczy cały Kraków, a to za sprawą 24. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” (15-23 lipca). Odbędą się warsztaty, w tym dla dzieci Kraków tańczy, a także liczne pokazy i animacje. Na scenach plenerowych pod Galerią Krakowską i na Rynku będą prezentowane spektakle: Pan Twardowski. Ale bajka! oraz Alla Polacca. Rynek tradycyjnie stanie się największą salą balową w mieście, gdzie tancerze wspólnie z mieszkańcami i turystami odtańczą poloneza. Dużym wydarzeniem będzie gala zamykająca festiwal Gwiazdy, planety, kosmos, w ramach której wystąpi słynny francuski zespół Académie Royale de la danse de Versailles, a także Sanskriti Alaknanda z Indii oraz  Balet Dworski Cracovia Danza.

W tym roku zespół będzie też intensywnie podróżował po Polsce. Już 6 lutego pokaz taneczny Moreski, balety i inne maski w wykonaniu Cracovia Danza będzie towarzyszył otwarciu wystawy malarstwa Hermana Hana na Zamku Królewskim w Warszawie. Ponadto Cracovia Danza wystąpi m.in. w: Bydgoszczy, w Filharmonii Pomorskiej; w Sanoku, w ramach XVIII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”; w Filharmonii w Gorzowie;, w Domu Kultury w Białymstoku; w Łodzi w Pałacu Herbsta; w Kielcach w ramach Świętokrzyskiego Festiwalu Muzyki Dawnej; w Kutnie, w Muzeum Regionalnym.

Balet Cracovia Danza, który od zawsze popularyzuje poloneza i aktywnie działa na rzecz wpisania tego tańca na reprezentatywną listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, w marcu, w Katowicach, w „Spodku” weźmie udział we wspólnym tańczeniu poloneza Chopina, co związane jest z biciem rekordu Guinnessa.

Podsumowanie 2022 roku

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 3 lutego, zespół Baletu Dworskiego Cracovia Danza na czele z dyrektorką instytucji Romaną Agnel podsumował także działalność w ubiegłym roku.

I tak – 2022 rok dla Baletu to 97 wydarzeń artystycznych, które obejrzało blisko 80 tysięcy osób, 3 premiery baletowe i 4 premiery filmowe, 5 wyjazdów zagranicznych w tym do Japonii oraz ponad pół miliona internautów, którzy zauważyli działalność Baletu Cracovia Danza na portalach społecznościowych zespołu oraz w Internecie.

Był to też pierwszy rok instytucji w nowej siedzibie, przy ul. Szlak 67, a także czas, który przyniósł wyróżnienie: Główną Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego za spektakl Dziady, będący produkcją Teatru im. Juliusza Słowackiego, a który był współtworzony przez Balet Cracovia Danza.

Podobnie jak w latach ubiegłych Balet Cracovia Danza realizował cykle artystyczne w Krakowie. Na scenie Teatru Variete, zespół regularnie wystawiał swoje przedstawienia. Rok na scenie w Variete zainaugurował spektakl Kozaki, czyli oszustwo ukarane. W ramach tego cyklu nie zabrakło też hitów Cracovia Danza m.in. spektaklu W starym kinie czy Szachy, który to spektakl był prezentem dla uchodźców z Ukrainy (specjalnie przygotowany został program do tego widowiska w języku ukraińskim). W ramach tego cyklu wystawione zostały dwie premiery: Pan Molier prosi do tańca i Mickiewicz tańczy. Romans wileński.

Balet kontynuował także stały cykl happeningów adresowany do mieszkańców Krakowa i turystów – Cracovia Danza: balet w mieście, w ramach którego od kilku lat zespół prezentuje się w przestrzeni miejskiej, będąc miłym zaskoczeniem dla przechodniów. Tradycyjnie Balet brał też udział w cyklu Krakowskie Noce, a współpracował z innymi instancjami kultury w mieście.

Tradycyjnie w lipcu instytucja zaprosiła na Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Podczas 23. edycji wystawione zostały dwa spektakle (Szachy oraz Pan Molier prosi do tańca), odbyły się także pokazy w zabytkowych miejscach i warsztaty, w tym także bezpłatne, czterodniowe, przeznaczone dla najmłodszych „Kraków tańczy pod Wawelem”. Festiwal zakończyło odtańczenie wraz z publicznością na Rynku poloneza, co jest częścią akcji prowadzonej od dwóch lat przez Balet wpisania tego tańca na listę reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Miony rok dla Baletu to także cztery premiery filmowe w Internecie oraz liczne działania edukacyjne – w kilkudziesięciu wydarzeniach, wykładach i warsztatach wzięło udział blisko 3300 osób. Ponadto we współpracy z platformą Google Arts & Culture Cracovia Danza stworzyła wystawę multimedialną o Krakowie na podstawie filmów z serii Kraków tańcem malowany: Bassa danza z Madonnami, Pan Twardowski – igraszki w barbakanie, oraz Kiedy tańczą dzwony.  Ze względu na działania wojenne i publikację wystawy Google Arts & Culture o Lwowie, premiera ekspozycji o Krakowie została przesunięta na rok 2023.