Już w najbliższą niedzielę, 23 kwietnia będziemy świętować okrągły jubileusz – po raz 20. wystartuje Cracovia Maraton. Tysiące biegaczy rozpoczną i zakończą zmagania z królewskim dystansem 42 km i 195 m „z historią w tle” w scenerii Rynku Głównego. Dla niektórych będzie to dwudziesty krakowski maraton i wyjątkowa okazja do wspomnień. Dzień wcześniej, w sobotę, 22 kwietnia odbędą się Cracovia Maraton na Rolkach, 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX i Igrzyskowy Bieg Nocny na 10 km.
20. Cracovia Maraton będzie zwieńczeniem dwudniowego święta sportu, które rozpocznie się w sobotę, 22 kwietnia na Błoniach Krakowskich. O godz. 9:00 wystartuje tam Cracovia Maraton na Rolkach (42 km i 195 m), a następnie o godz. 12:30 dorośli i młodzież ruszą na symboliczną trasę o długości 4,2 km w ramach 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX. Oba te wydarzenia organizowane są przy okazji Cracovia Maraton nieprzerwanie od 2006 roku. W wieczór poprzedzający 20. Cracovia Maraton, o godz. 21:30 po raz ósmy biegacze pokonają 10 km nocą. W tym roku impreza odbędzie się pod nazwą Igrzyskowy Bieg Nocny, promując zbliżające się Igrzyska Europejskie Kraków–Małopolska 2023. Podczas wydarzenia po raz pierwszy w Krakowie pojawi się Ogień Pokoju, który od 21 czerwca do 2 lipca będzie płonął w igrzyskowym zniczu. Po raz czwarty z rzędu uczestnicy nocnej rywalizacji na 10 km wystartują i zafiniszują tam, gdzie maratończycy – na Rynku Głównym. Widok oświetlonych zabytków i uliczek Starego Miasta z perspektywy biegacza to niepowtarzalne doznanie, o czym zgodnie zaświadczają zawodnicy mający za sobą udział w tej imprezie.
W krakowskim maratonie zawsze rywalizują też osoby z niepełnosprawnościami. Wśród nich są sportowcy na wózkach. Zanim 23 kwietnia o godz. 9:00 na trasę ruszą biegacze, wcześniej wystartuje blisko setka zawodników w kategoriach handbike, rim push i active wheelchair.
Trasa w dużej mierze pokrywa się z ubiegłoroczną, zaszło tylko kilka niewielkich zmian – jak przesunięcie startu i mety w stronę kościoła Mariackiego. W zasięgu wzroku maratończyków znajdą się nie tylko najważniejsze krakowskie zabytki – jak Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale także nowoczesne, charakterystyczne dla naszego miasta obiekty – jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy kładka im. ojca L. Bernatka. W Nowej Hucie uczestnicy imprezy po raz pierwszy pojawili się podczas czwartej odsłony Cracovia Maraton (w 2005 roku), a w 2018 roku powrócili tam po 5 latach przerwy. W trakcie pokonywania trasy 20. Cracovia Maraton zawodnicy przebiegną m.in. przez najbardziej rozpoznawalne miejsce w tej dzielnicy – plac Centralny im. Ronalda Reagana. Pokonując królewski dystans, uczestnicy biegu zobaczą również największe krakowskie obiekty sportowe – oprócz TAURON Areny Kraków, Stadiony Miejskie: im. Henryka Reymana i Cracovia, Halę 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, a w tym roku też Halę Widowiskowo–Sportową Suche Stawy w Nowej Hucie. Jak ma to miejsce od początku, uczestnicy tegorocznej odsłony krakowskiego maratonu pokonają także spory odcinek przy rzece Wiśle i okrążą Błonia Krakowskie.
Kraków stał się atrakcyjną destynacją nie tylko dla turystyki w klasycznym tego słowa rozumieniu, ale również dla sportowej, w tym właśnie biegowej. Najlepszym tego dowodem jest to, że na liście startowej znajdują się zawodnicy z ponad 50 krajów.
20. Cracovia Maraton będzie też wyjątkowy dla „Wytrwałych” – czyli elitarnego grona 35 osób, które ukończyły wszystkie dotychczasowe edycje imprezy i znów pojawią się na starcie. Spotkają tam m.in. Ambasadorów Cracovia Maraton, a wśród nich znanych aktorów i przybyszy z zagranicy, który pokochali Kraków i bieganie w naszym mieście. Z okazji „dwudziestki” na Rynku Głównym nie zabraknie także specjalnego, jubileuszowego tortu.
Biuro Zawodów 20. Cracovia Maraton i wszystkich pozostałych imprez będzie się mieścić na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Tam też będzie można skorzystać z propozycji i ofert przygotowanych przez Sponsorów i Partnerów, a na sobotę zaplanowany jest specjalny panel edukacyjny „Różne twarze maratonu”, w ramach którego eksperci opowiedzą jak dobrze przygotować się do biegania na długich dystansach – począwszy od właściwego doboru sprzętu, przez przygotowanie treningowe, mentalne, dietetyczne, aż po zapobieganie kontuzjom i suplementację.