Dziś w Krakowie zostało otwarte Miejskie Centrum Informacji Społecznej dla rodzin z dziećmi. Przy al. Daszyńskiego 22 od stycznia 2017 r. wszystkie rodziny będą mogły uzyskać kompleksową pomoc i wsparcie. Centrum odwiedził prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
– Centrum to miejsce, gdzie każdy mieszkaniec Krakowa potrzebujący profesjonalnej porady czy informacji w zakresie szeroko rozumianej pomocy społecznej, oszczędzając czas na własne poszukiwania, będzie ją mógł otrzymać – mówi prezydent Jacek Majchrowski.
Aktualnie na al. Daszyńskiego działa Centrum Informacji dla Rodzin z Dziećmi i Osobami Niepełnosprawnymi. Współrealizatorami pilotażowego projektu są Fundacja Hipoterapia – Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych i Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę Matio. Projekt finansuje Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa w ramach programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Centrum działa od poniedziałku do piątku w godz. 9-17.
– Zależy nam na tym, by Kraków konsekwentnie rozwijał system pomocy dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami, dostosowując się jednocześnie do potrzeb wszystkich mieszkańców, co jest standardem w nowoczesnych państwach – dodaje prezydent Krakowa.
Od stycznia 2017 r. rozpocznie działalność w tym miejscu Miejskie Centrum Informacji Społecznej oferujące mieszkańcom kompleksową pomoc i wsparcie. Zadanie będzie realizowane przez organizację pozarządową, która zostanie wyłoniona w konkursie ofert.
Urząd Miasta w maju ubiegłego roku powołał zespół zadaniowy w celu określenia potrzeb krakowskich rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Przeprowadzone badania potwierdziły oczekiwania rodzin dotyczące powstania miejsca skupiającego kompleksową i zrozumiałą informację o dostępnym dla nich wsparciu.
Miejskie Centrum Informacji Społecznej na al. Daszyńskiego 22 ma za zadanie udzielać bezpłatnych informacji o wszelkich formach pomocy dla krakowskich rodzin z dziećmi i dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Profesjonalni doradcy (także mający za sobą doświadczenie niepełnosprawności) będą przekazywać mieszkańcom Krakowa aktualizowane na bieżąco dane o pomocy zarówno z instytucji miejskich, jak i placówek prowadzonych przez organizacje pozarządowe oraz prywatne firmy. Informacje dotyczą kwestii opieki zdrowotnej, edukacji, transportu, pracy, dostępnych form wsparcia (psychologicznego, rzeczowego, finansowego, poradnictwa prawnego oraz nowych usług odciążeniowych), a także dostępności ofert kulturalnych i sportowych.
Będzie tu można także spokojnie porozmawiać o problemach rodziny, ustalić priorytety i znaleźć pomoc w rozwiązaniu trudnych kwestii, jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami w codziennym życiu. Wszelkie problemy, a zwłaszcza kwestie trudne do rozwiązania będą rejestrowane i przekazywane odpowiednim instytucjom samorządowym i społecznym. Chodzi również o ukierunkowanie i rozszerzenie miejskiej oferty pomocy o zgłaszane przez rodziny najbardziej potrzebne zagadnienia i propozycje.
Równocześnie trwają prace nad stworzeniem aktywnej strony internetowej, która będzie ułatwiała samodzielne znalezienie najważniejszych informacji dla osób z niepełnosprawnościami mieszkających w Krakowie.