Wielki finał Cavaliady Tour 2023/2024 trwa od 22 do 25 lutego w krakowskiej TAURON Arenie. W zmaganiach biorą udział zawodnicy z 17 państw. Po raz pierwszy zmagania jeźdźców uczestniczących w konkursie skoków przez przeszkody mają rangę czterech gwiazdek (CSI4*W-LF), z rekordową pulą nagród wynoszącą 239 000 euro.
Duża Runda to trzy konkursy w ramach rozgrywek finałowych Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Wszystkie trzy zaliczane będą do światowego rankingu i otwarte są na zawodników spoza Ligi. Zgodnie z regulaminem rywalizacja rozpoczęła się w czwartek od konkursu szybkości (145 cm Speed Masters), w piątek odbył sę konkurs 150 cm z rozgrywką, a w niedzielę Grand Prix Krakowa (155 cm) z pulą nagród 105 500 euro, w tym 26 000 euro dla zwycięzcy. Konkurs ten jest zaliczany do grupy B Longines Rankings, co oznacza, że wygrany zdobędzie aż 100 punktów do rankingu światowego. Niedzielne zmagania wyłonią również trójkę najlepszych zawodników rankingu Ligi Europy Centralnej, która uzyska awans do finału Pucharu Świata w Rijadzie.
Cavaliada Tour składa się z czterech kluczowych na mapie Europy zawodów sportowych. Klasyfikacje rankingowe prowadzone są we wszystkich konkurencjach jeździeckich. Ranking Cavaliada Tour odpowiada rywalizacji międzynarodowej w skokach przez przeszkody, Cavaliada Future to dzieci na kucach, a Cavaliada Open Tour to rywalizacja dla Amatorów. Rankingi prowadzone są też w pozostałych konkurencjach: WKKW (TRAF Eventing Tour), powożenie (Orlen Driving Tour) i ujeżdżenie (Cavaliada Dressage Tour). W każdym etapie zawodnicy walczą o kolejne punkty, a walka o pozycję lidera z każdym kolejnym konkursem jest coraz bardziej zacięta.
Zacięta walka o tytuł zwycięzcy
– Nikt w Krakowie tak łatwo wygranej nie odda. Osobiście mam nadzieję, że uda się utrzymać pozycję lidera i wygrać ranking. Rywalizacja z pewnością będzie na wysokim poziomie. Zabieram do Krakowa mojego konia Echo van Spalbeek Z, z którym wygraliśmy PKO Bank Polski Grand Prix w Sopocie. Startowałem w tym sezonie w każdej lokalizacji Cavaliada Tour i muszę przyznać, że każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób. Najbardziej w Cavaliadzie lubię publiczność. To wyjątkowe dla nas, zawodników, startować przy tak wspaniałym i licznym dopingu. Dodatkowo Cavaliada łączy pracę z przyjemnością – każda z nich odbywa się w innym mieście, po startach chętnie je zwiedzamy – mówi Harm Lahde, lider rankingu Cavaliada Tour.
Ranking Cavaliada Tour dotyczy konkurencji skoków przez przeszkody. Konkursy zaliczane do tego rankingu to te najbardziej wymagające sportowo, czyli Duża Runda w piątek oraz Grand Prix w niedzielę. W sumie ranking Cavaliada Tour obejmuje aż siedem konkursów eliminacyjnych oraz finał w Krakowie.
Przed finałem w Krakowie liderem rankingu Cavaliada Tour jest Harm Lahde z Niemiec, który brał udział w każdej eliminacji i po wygranej w PKO Bank Polski Grand Prix Sopotu ma na koncie 49 punktów. Drugie miejsce zajmuje partnerka Harma, Finja Bormann z Niemiec (40 punktów), a trzecie Angelos Touloupis z Grecji (36 punktów).
– Cavaliada w Krakowie jest dla mnie bardzo ważnym wydarzeniem z dwóch względów. Po pierwsze, jest to ostatni etap Cavaliady Tour, gdzie będziemy robić wszystko, aby wygrać, a po drugie, jest to finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata, gdzie stawka jest bardzo wysoka – rywalizacja będzie się toczyć o awans do Finału Pucharu Świata w Rijadzie. Arena w Krakowie jest niesamowita, a Cavaliada Tour to jedne z większych zawodów w Europie. Cieszę się, że mam możliwość rywalizowania na takich wspaniałych arenach przy licznej publiczności – mówi Angelos Touloupis z Grecji, aktualnie trzeci w rankingu.
17 flag w TAURON Arenie Kraków
Doskonałą, międzynarodową obsadę mają zawody w skokach przez przeszkody – finał Cavaliady Tour i Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata w Krakowie. Wszystko za sprawą ugruntowanej pozycji imprezy na jeździeckiej mapie świata, rozpoznawalnej marce oraz przede wszystkim dzięki decyzji o podniesieniu rangi zawodów do czterech gwiazdek. Do startu w konkursach CSI4*W przyjęto 80 jeźdźców i 180 koni. Stawkę uzupełnia 51 par zgłoszonych do finału Cavaliada Open Tour.
Najliczniejszą grupę gości stanowią Niemcy. Wśród reprezentantów tego kraju są: Harm Lahde – zwycięzca PKO Bank Polski Grand Prix Sopotu, Felix Hassmann, który ma ponad 100 zwycięstw w konkursach zaliczanych do światowego rankingu, w tym w prestiżowym Grand Prix CSI4* w Monachium. Po raz pierwszy do Krakowa przyjedzie Michael Kolz, brązowy medalista Mistrzostw Niemiec.
Zawodnikiem z TOP 100 rankingu FEI jest też Łotysz Kristaps Neretnieks. Gwiazdą w Krakowie jest również Grek Angelos Touloupis – to zwycięzca Grand Prix Cavaliady w Warszawie i drugi wicelider rankingu Cavaliady Tour 23/24. Od początku rozgrywek nie ukrywa, że jego głównym celem jest zwycięstwo w Krakowie.
Wiernymi uczestnikami Cavaliady są Litwini. Wśród nich najbardziej utytułowany jest Andrius Petrovas – trzykrotny uczestnik finałów Pucharu Świata. Wśród innych zagranicznych gości warto wymienić też Michaela Duffy, który z drużyną Irlandii wygrał w zeszłym roku Puchar Narodów na CSIO5* w Rzymie, liderkę Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata Sarę Vingralkovą z Czech, czy też zawodników z Ameryki: Kolumbijczyk Santiago Diaz Ortega i Meksykanina Ernesto Canseco.
Na starcie nie zabrakło najlepszych Polaków. Z pierwszej dziesiątki rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego jest ich aż sześciu: lider – mistrz Polski Tomasz Miśkiewicz, Jarosław Skrzyczyński, Przemysław Konopacki, Michał Kaźmierczak, Marek Wacławik i Krzysztof Ludwiczak. Jeździecką młodzież reprezentują Aleksandra Kierznowska i Aleksander Lewandowski.
O finał Pucharu Świata w Krakowie
Na starcie zawodów w Krakowie stanęło 16 zawodników walczących o awans do tegorocznego finału Pucharu Świata w skokach przez przeszkody w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Na liście zgłoszeń są liderzy obu sublig północnej i południowej: Sara Vingralkova z Czech i Angelos Touloupis z Grecji. Największe szanse oprócz liderów mają jeszcze ci, którzy w dotychczasowych kwalifikacjach zebrali na swoich kontach ponad 30 punktów. Są to: Kristaps Neretnieks z Łotwy, Estończycy – Madis Morna i My Relander i Andrius Petrovas z Litwy.
Jak będzie wyglądać finałowa rywalizacja?
W Krakowie do finałowych etapów zaliczane są trzy konkursy: czwartkowa Duża Runda (konkurs szybkości, 145 cm), piątkowa Duża Runda (zwykły z rozgrywką, 150 cm) oraz niedzielne PKO Bank Polski Grand Prix Krakowa (zwykły z rozgrywką, 155 cm). W dwóch pierwszych konkursach najlepsza dziesiątka otrzymuje punkty bonifikacyjne według skali – 10 pkt. za pierwsze miejsce, 9 pkt. za drugie, itd. W PKO Bank Polski Grand Prix Grand Prix punkty mnożone są razy dwa. O tym, kto znajdzie się w pierwszej trójce uprawnionej do startu w finale decyduje: suma punktów bonifikacyjnych zebranych w pięciu najlepszych startach w kwalifikacjach oraz suma punktów bonifikacyjnych zebranych podczas konkursów finałowych.
Zarówno podczas kwalifikacji, jak i podczas finału, konkursy mają charakter otwarty dla zawodników, a punkty przydziela się tylko zawodnikom z rankingu LEC, według kolejności, po pominięciu z tabeli wyników zawodników z innych rejonów świata.
Pełen ranking Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata znajduje się tutaj.
Nagrody i finałowa ceremonia dekoracji
Dla trójki najlepszych zawodników sezonu Cavaliada Tour 2023/2024 organizatorzy przygotowali wyjątkową ceremonię dekoracji ze specjalną oprawą. Na najlepszych czekają nie tylko czerwony dywan w otoczeniu blasków fleszy, statuetki, a dla zwycięzcy wyjątkowy puchar. Przede wszystkim, w klasyfikacji Cavaliada Tour, pięciu zawodników, którzy zdobyli najwięcej punktów rankingowych, otrzymuje nagrody finansowe. Dla zwycięzcy to 5 200 euro.
Bilety na to wydarzenie dostępne są na tobilet.pl/cavaliada-krakow. Program Cavaliady Kraków 2024 znajduje się na krakow.cavaliada.pl.
Dla tych, którzy nie mogą przyjechać, ale chcieliby zobaczyć, jak wygląda finał Cavaliada Tour, organizator przygotował transmisję online. Cavaliada TV to nie tylko wszystkie konkursy, ale również wywiady z zawodnikami i studio.