Między 21 a 26 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki odbędzie się Copernicus Festival. Tegoroczna edycja wydarzenia skupia się na maszynach – uczestnicy przyjrzą się zarówno rozwojowi naszej technologii, jak i temu, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata i samych siebie.
Czy nasze komórki i całe ciała to w rzeczywistości biologiczne maszyny? Czy jesteśmy skazani na życie wśród algorytmów? Jak daleko będzie sięgała władza maszyn? Czy zanurzenie w świat cyfrowy odpowiada za kryzys zdrowia psychicznego? Jak wyglądały najwcześniejsze etapy technologii i czy poprzedzały one pojawianie się ludzi?
Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni goście Copernicus Festival, m.in: Lars Chittka, zoolog zajmujący się procesami poznawczymi u zwierząt, Thomas Plummer, antropolog specjalizujący się w badaniu najstarszych narzędzi, których używali nasi odlegli przodkowie, a także Dominika Dudek, ekspertka od leczenia depresji i choroby dwubiegunowej, Piotr Durka, pionier w badaniach nad interfejsami mózg-komputer, czy znany wirusolog Krzysztof Pyrć.