Urszula Honek, Stanisław Kalina Jaglarz, Ola Lewandowska, Antonina Tosiek, Joanna Żabnicka – to pięcioro autorów i autorek nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książki poetyckie wydane w 2024 roku.

Fundacja Wisławy Szymborskiej przedstawiła listę nominacji do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszy tom poetycki wydany w 2024 roku w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 7 maja w pałacu Potockich. Na konferencji obecni byli: członkini kapituły Nagrody Anna Marchewka, sekretarzyni Nagrody Joanna Bociąg, kurator Festiwalu Miłosza Szymon Kloska, reprezentanci partnerów Fundacji oraz media i miłośnicy poezji. W imieniu Zarządu Fundacji głos zabrał Michał Rusinek.

Oto lista nominowanych tytułów:

  • Urszula Honek, „Poltergeist”, Warstwy
  • Stanisław Kalina Jaglarz, „zajęczy żar”, Warstwy
  • Ola Lewandowska, „Jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata”, Biuro Literackie
  • Antonina Tosiek, „Żertwy”, Biuro Literackie
  • Joanna Żabnicka, „Dobre sąsiedztwo”, WBPiCAK.

– Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 257 polskich tomów poezji wydanych w roku 2024. Po zapoznaniu się ze wszystkimi tytułami kapituła spotkała się po raz pierwszy w lutym, aby zadecydować, które książki przejdą do kolejnego etapu. Listę 61 tomów zakwalifikowanych do drugiego etapu ogłosiliśmy 20 lutego. 7 maja na konferencji prasowej poznaliśmy nominowanych do Nagrody. Kapituła wyłoniła piątkę nominowanych podczas kwietniowych obrad w Krakowie. Tegoroczne obrady przebiegały w spokojnej atmosferze, co nie znaczy, że zdanie jurorek i jurorów było jednomyślne. Jednak dzięki rozmowom udało się dokonać wyboru, który jest zadowalający dla całej kapituły – o kulisach pracy jury opowiadała Joanna Bociąg, sekretarzyni Nagrody.

– Nominacje dla książek Urszuli Honek, Stanisława Kaliny Jaglarza, Oli Lewandowskiej, Antoniny Tosiek i Joanny Żabnickiej świadczą o uznaniu kapituły dla nich, ale także dla poezji roczników 80. i 90. To może jeszcze nie zmiana warty, ale z pewnością niewielki krok ku niej – tak o tegorocznych nominacjach pisze Paweł Mackiewicz, członek kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Nagroda zostanie wręczona 30 czerwca, podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Teatrze Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Wyboru osób nominowanych do XIII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w roku 2024 dokonała kapituła w składzie: Andrea Ceccherelli (Włochy), Đurđica Čilić (Chorwacja), Paweł Mackiewicz (Polska), Anna Marchewka (Polska), Magdalena Rabizo-Birek (Polska), Elżbieta Winiecka (Polska), Jurij Zawadski (Ukraina). Sekretarzynią Nagrody jest Joanna Bociąg.

W 2025 roku odbędzie się XIII edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W poprzednich latach Nagrodę otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew” (2013), Julia Hartwig za tom „Zapisane” (2014), Roman Honet za tom „świat był mój” i Jacek Podsiadło za tom „Przez sen” (2015), Jakub Kornhauser za tom „Drożdżownia” i Uroš Zupan za tom „Niespieszna żegluga” (przeł. Katarina Šalamun-Biedrzycka i Miłosz Biedrzycki) (2016), Marcin Sendecki za tom W (2017), Julia Fiedorczuk za tom „Psalmy” i Linn Hansén za tom „Przejdź do historii” (przeł. Justyna Czechowska) (2018), Marta Podgórnik za tom „Mordercze ballady” (2019), Anna Adamowicz za tom „Animalia” i Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za tom „Rośliny mięsożerne” (2021), Małgorzata Lebda za tom „Mer de Glace” i Wojciech Charchalis za przekład wierszy zawartych w tomie „Heteronimy. Utwory wybrane” Fernanda Pessoi (2022), Tomasz Różycki za tom „Ręka pszczelarza” (2023), Magdalena Bielska za tom „Poradnik dla niedawno zmarłych” i Maciej Topolski za przekład „Autobiografii czerwonego” Anne Carson (2024).