Ratują życie, zwalczają przestępczość i służą mieszkańcom każdego dnia – to tegoroczni laureaci nagrody „Bezpieczny Kraków”. W ubiegłym roku wyróżnili się wzorową postawą dla poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego w Krakowie.

W tym roku nagroda została przyznana po raz dwudziesty i trafiła do czterech funkcjonariuszy: Marty Jarczak ze Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Wojciecha Gawędy – strażaka ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz dwóch policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, którzy ze względu na charakter pracy nie ujawniają publicznie swoich danych osobowych.

Laureaci nagrody „Bezpieczny Kraków” to funkcjonariusze wyróżniający się odwagą, oddani swojej pracy, znający i rozumiejący problemy lokalnej społeczności, cieszący się szacunkiem i zaufaniem mieszkańców.

– Nie do przecenienia jest Państwa rola, szczególnie w metropoliach takich jak Kraków, przy istniejących problemach finansowych i kadrowych, które wspólnie próbujemy rozwiązywać na linii z ministerstwem. Jednak statystyki w Krakowie związane z bezpieczeństwem są mimo wszystko optymistyczne i za to chciałbym Państwu bardzo podziękować – mówił podczas uroczystości prezydent Krakowa Aleksander Miszalski – Chciałbym podkreślić jedną rzecz, że służby będą działać dobrze, jeśli będą tam ludzie odważni i pracowici, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo na co dzień. Dlatego cieszę się, że mogę wręczyć te nagrody, bo laureaci wyróżniają się taką odwagą i cieszą się też zaufaniem mieszkańców. Trzeba podkreślić, że są to osoby, które w 2024 roku zapisały się spektakularnymi osiągnięciami i narażały własne zdrowie i życie, aby ratować życie innych ludzi, a to jest naprawdę bohaterstwo, za które chciałbym podziękować.

– Dziękuję też panom komendantom, którzy stwarzają warunki, aby ta praca była efektywna i obiecuję oczywiście ciągłą pomoc w tym zakresie – uzupełnił prezydent.

Kandydatami do nagrody „Bezpieczny Kraków” mogą zostać funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Mogą ich zgłaszać: Komenda Miejska Policji w Krakowie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Straż Miejska Miasta Krakowa, rady dzielnic Krakowa, organizacje pozarządowe, których celem jest działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Laureaci nagrody „Bezpieczny Kraków” za rok 2024

Marta Jarczak – strażniczka miejska, która działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie podgórskich dzielnic, w których pełni swoją codzienną służbę. W 2024 r. funkcjonariuszka podjęła m.in. takie interwencje i działania:

  • przy ul. Teligi interweniowała w sprawie mężczyzny leżącego przy torowisku, z którym nie było kontaktu. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, a do momentu przybycia karetki strażniczka udzielała pomocy mężczyźnie, monitorując jego funkcje życiowe
  • przy ul. Orzechowej zaangażowała się w sprawę osoby bezdomnej, będącej pod wpływem alkoholu, znajdującej się w okolicznościach zagrażających jej życiu i zdrowiu. Mężczyzna był w bardzo kiepskiej kondycji psychicznej. Został doprowadzony do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, w celu udzielenia mu konsultacji psychologicznych. Po tej interwencji mężczyzna nie powrócił już na swoje dotychczasowe miejsce, chociaż wcześniej widywany był tam regularnie
  • przy ul. Nowosądeckiej funkcjonariuszka zauważyła mężczyznę, który nie wykazywał żadnych funkcji życiowych. Natychmiast przystąpiła do udzielenia pomocy i po około półgodzinnej resuscytacji odzyskał przytomność.

Wojciech Gawęda – to strażak, którego postawa oraz bezkompromisowe niesienie pomocy poszkodowanym stanowi wzór do naśladowania.

Ponadprzeciętną odwagą wykazał się podczas działań ratowniczych na ul. Kalwaryjskiej 26, które polegały na wydobyciu mężczyzny z kanału kanalizacyjnego pod jezdnią na tej ulicy. Pan Wojciech zszedł 5 metrów pionowo w dół, następnie kolejne 20 metrów poziomo w celu dotarcia do mężczyzny, który zasłabł i znajdował się w kanale. Poszkodowany był pracownikiem firmy, która wykonywała prace polegające na uszczelnieniu kanalizacji miejskiej. Warto dodać, że pan Wojciech wykonywał to zadanie w specjalistycznym sprzęcie do ochrony układu oddechowego, w bardzo wąskiej przestrzeni przewodu kanalizacyjnego, dodatkowo w wysokiej temperaturze oraz w atmosferze, w której występowało wysokie stężenie siarkowodoru.

To zadanie wymagało od niego ponadprzeciętnej sprawności fizycznej oraz psychicznej. Do poszkodowanego dotarł przy użyciu technik alpinistycznych i perfekcyjnej znajomości technik linowych oraz obsługi sprzętu wysokościowego. Na uwagę zasługuje fakt, że do realizacji tego zadania zgłosił się ochotniczo spośród całego zespołu ratowników, którzy byli na miejscu. Poszkodowanego mężczyznę udało się ewakuować na zewnątrz. Pan Wojciech dzięki determinacji oraz przygotowaniu psychofizycznemu uratował mu życie.

Nagrodzeni policjanci pracują w Wydziale Kryminalnym Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i osiągają bardzo dobre wyniki w zwalczaniu przestępczości, przyczyniając się do umacniania bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście.

W trakcie służby zatrzymali oni wielu sprawców groźnych przestępstw z punktu widzenia społecznego współżycia. Na uwagę zasługuje także jedna z interwencji w sprawie kobiety, która oddaliła się z oddziału psychiatrycznego, a która zmagała się z myślami samobójczymi. Policjanci przystąpili do natychmiastowych działań, aby odnaleźć kobietę. Po ustaleniu jej miejsca pobytu, policjanci podjęli próbę wejścia do mieszkania i zobaczyli kobietę w trakcie próby samobójczej. Funkcjonariusze udzielili kobiecie pierwszej pomocy, a dzięki szybkiej reakcji zapobiegli popełnieniu samobójstwa.