Wprowadzenie płatnych praktyk studenckich w Urzędzie Miasta Krakowa to główny cel projektu uchwały Grupy Radnych Miasta Krakowa, który 2 lipca trafi pod obrady Rady Miasta Krakowa. Inicjatywę pozytywnie zaopiniował prezydent Krakowa.
Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, badania pokazują, że istotną dla młodych ludzi przeszkodą w podjęciu praktyki i pogłębieniu swojej wiedzy w ramach zdobywanego zawodu, jest właśnie niemożność pracowania za darmo.
Studenci, w liczbie ponad 130 tys., stanowią ważną grupę mieszkańców naszego miasta. Kraków jako miasto uniwersyteckie zapewnia im możliwość odbycia, często niezbędnych dla zakończenia studiów, praktyk w Urzędzie Miasta Krakowa.
W 2023 roku praktykę w magistracie odbyło 86 studentów, a w 2024 roku – 102. Staże oferowały studentom nie tylko poszerzenie kompetencji, ale stanowiły również wartościowy wkład w pracę urzędu. Realizowane były w formie bezpłatnej, co zgodnie z założeniami uchwały miałoby się zmienić.
– Z postulatem płatnych praktyk studenckich w magistracie zgłosiła się do nas społeczność akademicka, dla której Urząd Miasta Krakowa jest ważnym miejscem zdobywania zawodowego doświadczenia – informuje pomysłodawca projektu radny Grzegorz Garboliński. Jak dodaje, w przypadku przyjęcia uchwały przez Radę Miasta Krakowa, płatne praktyki rozpoczną się od kolejnego roku budżetowego – 2026.
Pozytywną opinię do projektu uchwały wydał prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
– Miastu bardzo zależy, aby coraz więcej zaangażowanych, świetnie wykształconych osób decydowało się na podjęcie pracy w Urzędzie Miasta Krakowa i jednostkach miejskich. Zapewniając płatne praktyki studentom, budujemy wykwalifikowaną kadrę na przyszłość – podkreśla zastępczyni prezydenta Krakowa Maria Klaman. Jak dodaje, Kraków jest jedynym miastem powyżej 500 tys. mieszkańców, które planuje wprowadzenie płatnych praktyk. Będzie więc w tej dziedzinie przykładem dla innych samorządów w Polsce.
O tym, czy uchwała zostanie przyjęta i będzie realizowana, zdecydują radni podczas jutrzejszej sesji obrad.