Rozpoczęło się głosowanie na projekt szkockiej kraty dla Krakowa. Unikatowy wzór szkockiego tartanu dla naszego miasta zostanie wybrany przez krakowian w internetowym głosowaniu na www.krakow.pl. Od 12 do 24 czerwca mieszkańcy Krakowa mogą spośród pięciu projektów wybrać jeden, który według nich najbardziej oddaje charakter naszego miasta.

26 projektów na krakowski wzór szkockiej kraty wpłynęło w konkursie współorganizowanym przez miasta Kraków, Edynburg oraz Szkocko–Polskie Towarzystwo Kulturalne, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. Projekty były oceniane przez urząd certyfikujący w Edynburgu, który rygorystycznie podchodzi do tych kwestii. Po formalnej ocenie pięć propozycji wzoru tartanu zostało przesłanych do Krakowa.

Przypomnijmy, że konkurs na projekt szkockiej kraty dla Krakowa rozpoczął się 19 kwietnia na portalu Scotweb w Edynburgu. Przedsięwzięcie jest efektem współpracy partnerskiej Krakowa i Edynburga.

Wybrany przez mieszkańców projekt tartanu zostanie utkany w ostatniej tradycyjnej szkockiej tkalni. Proces produkcji zostanie sfilmowany, a film będzie można obejrzeć w czasie Festiwalu Szkockiej Kraty, który odbędzie się w naszym mieście w dniach 30 września – 1 października. Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie przekazanie kuponu krakowskiego tartanu przez przedstawicieli Edynburga na ręce prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W programie festiwalu przewidziane są prezentacje szkockich tradycji i historii, pokazy oraz nauka szkockich tańców, koncerty zespołu dudziarzy Scotpipe z Edynburga, degustacje szkockich ciasteczek, barwny korowód szkocki w Rynku Głównym i wiele innych atrakcji.

Tartan to tkanina, zwykle z wełny owczej, o kraciastym wzorze utworzonym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej szkockiej kracie zespół pasków zostaje w sposób lustrzany odwzorowany w pionie i poziomie.

Krakowski tartan to wzór kraty zaprojektowany specjalnie dla Krakowa i zarejestrowany w urzędzie herolda Szkocji, który pełni nadzór nad poprawnym używaniem dawnych tartanów klanowych i rejestruje nowe wzory. Tartan dla Krakowa ma być zaprojektowany w oparciu o barwy naszego miasta, w tym kolory tradycyjnego stroju krakowskiego, flagi i herbu. Kraków będzie pierwszym polskim miastem, które ma swój tartan.