Prawie 200 prac wykonanych przez więźniów obozu Auschwitz, a także oryginalny napis „Arbeit Macht Frei” można od 7 lipca zobaczyć na wystawie „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”, zorganizowanej w kamienicy Szołayskich – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wystawę przygotowano w 70. rocznicę utworzenia muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. To pierwsza tak obszerna ekspozycja oryginalnych prac wykonanych przez więźniów Auschwitz. Niektóre są prezentowane po raz pierwszy od 40 lat.
Muzeum w swoich zbiorach gromadzi 2 tys. obrazów stworzonych przez więźniów. Wśród nich znajdowali się wybitni artyści. W 1940 roku w pierwszych transportach przybyłych do KL Auschwitz znajdowali się ludzie, którzy dali początek obozowej twórczości plastycznej: Xawery Dunikowski, Jan Komski, Franciszek Targosz, Adam Bowbelski, Jan Machnowski, Marian Kołodziej, Włodzimierz Siwierski, Tadeusz Myszkowski, Bronisław Czech i Izydor Łuszczek.
Dzieła tworzą unikatowy przekrój: odnajdziemy w nich niemal wszystkie malarskie techniki: ołówek, tusz, kredkę na papierze, olej na płycie pilśniowej czy na płótnie z obrusa, pastel na papierze pakowym i akwarele na kartonie.
Ekspozycję można oglądać do 20 września. Wstęp jest bezpłatny.