W piątek, 8 grudnia, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został uhonorowany Medalem 100-lecia Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Od roku 2014 Gmina Miejska Kraków finansuje program zdrowotny w zakresie prewencji i wykrywania chorób układu krążenia w populacji mieszkańców województwa małopolskiego. Autorem i koordynatorem programu jest profesor Piotr Podolec, konsultant województwa małopolskiego w dziedzinie kardiologii. Program realizowany dla mieszkańców Krakowa jest częścią programu finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego dla mieszkańców Małopolski.
W latach 2014-2017 przebadano w ramach programu 700 osób. Kwota przeznaczona na realizację programu wynosiła w latach 2014-2017: 320 000 zł.
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia działalności oraz 20-lecia wizyty św. Jana Pawła II w placówce.
Szpital powstał z inicjatywy doktora Tomasza Janiszewskiego, ówczesnego lekarza miejskiego Krakowa (późniejszy pierwszy minister zdrowia w rządzie niepodległej Polski), na mocy uchwały z 22 lipca 1913 r., podjętej przez Krakowską Radę Miejską. Budowę Zakładów Sanitarnych na Prądniku Białym przerwał wybuch I wojny światowej. Ukończono ją w roku 1917. Początkowo placówka świadczyła usługi dezynfekcyjno-izolacyjne i lecznicze, głównie dla chorych ze szkarlatyną i gruźlicą.
Aktualnie szpital, zatrudniający ponad 1900 osób, jest wiodącą placówką w Małopolsce w zakresie kardiochirurgii, kardiologii, chirurgii klatki piersiowej, pulmonologii i chorób zakaźnych. Posiada 19 oddziałów opieki całodobowej, w tym sześć oddziałów klinicznych, a także specjalistyczne poradnie i pracownie.
Rocznie hospitalizowanych jest ponad 31 tys. pacjentów, udziela się 124 tys. porad ambulatoryjnych, przeprowadza się 2000 zabiegów i operacji torakochirurgicznych, a także 10 tys. procedur z zakresu kardiologii interwencyjnej. Dokonuje się 700 wszczepień rozruszników serca i 312 wszczepień kardiowerterów. Przeprowadzanych jest 900 tys. badań laboratoryjnych, a w ramach wysokospecjalistycznej diagnostyki obrazowej wykonywanych jest 133 tys. badań rocznie. Diagnostyka wykonywana jest przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod i urządzeń cyfrowych w Polsce.