6 stycznia odbył się nietypowy spacer – wokół szopki krakowskiej. Spacer, zatytułowany „Szopkarze dla miasta i niepodległej”, poprowadził dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski. Uczestnicy spacerowali szlakiem witryn krakowskich sklepów, kawiarni i restauracji, w których wstawione są szopki ze zbiorów Muzeum i poszukiwali w nich wątków niepodległościowych.
Podczas spaceru można było podziwiać najpiękniejsze szopki z budowanej przez lata kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Dzięki współpracy z krakowskimi przedsiębiorcami te wyjątkowe muzealne obiekty znalazły właściwe dla siebie miejsce w tętniącej życiem przestrzeni miejskiej.
Tegoroczny spacer nosił podtytuł „Szopkarze dla miasta i niepodległej” i nawiązywał do przypadającego w 2018 roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Czy szopka krakowska może nam coś opowiedzieć o drogach do Niepodległej? Zdecydowanie tak! Oczywiście nie dosłownym językiem podręcznika historii. Szopkarze mówią do nas wiele o przeszłości i współczesności Polski i Krakowa. Przemawiają za pośrednictwem umieszczonych w szopce figurek, monogramów i symboli, ukazanych za pomocą tektury i staniolu pomników, dzieł artystycznych i fragmentów architektury. Odczytywanie tego szopkarskiego języka jest dla nas, podziwiających te wyjątkowe „kroniki dziejów”, niezwykłą przyjemnością, ale również i wyzwaniem. Kto wie, czy to wyzwanie nie staje się jeszcze trudniejsze, gdy przeniesiemy szopkę z muzealnych magazynów w przestrzeń miasta, skąd bierze ona przecież swój rodowód. W wielu miejscach miasta można znaleźć ślady mówiące o wysiłkach Polaków w dążeniu do niepodległego państwa i roli Krakowa w tych zmaganiach.
Dzięki współpracy krakowskich przedsiębiorców z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i Krakowskim Biurem Festiwalowym można podziwiać 27 szopek z muzealnej kolekcji na witrynach lokali położonych głównie na obszarze Starego Miasta, lecz nie tylko. Zostały one wykonane na Konkurs szopek krakowskich w latach 1980–2007, na którym zdobywały nagrody i wyróżnienia. Dodatkowo w 10 lokalizacjach w Krakowie zaprezentowano dwustronne i duże, bo często wysokie na dwa metry szopki, które specjalnie na potrzeby spaceru wykonali obecnie działający szopkarze.