Imponuje ciekawą bryłą, doskonale harmonizuje z otoczeniem i jest w pełni dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych sportowców – tak prezentuje się Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. 10 maja obiekt oficjalnie otworzył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – To jest wyjątkowa hala. Miejsce dla osób niepełnoprawnych, które nie tylko oglądają sport, ale go czynnie uprawiają. Mam tu na myśli także paraolimpijczyków, dla których będzie to centrum przygotowań do ważnych startów – powiedział prezydent.
Przy alei marszałka Ferdinanda Focha 40, naprzeciwko krakowskich Błoń – na płaskim terenie o powierzchni zbliżonej do trójkąta wyznaczonego przez bieg alei, brzeg rzeki Rudawy oraz istniejącą zabudowę – wyrosła niezwykła bryła, doskonale wkomponowana w sąsiedztwo zielonych płuc Krakowa.
– Krakowskie Błonia wyglądają teraz zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu – zauważył prezydent Krakowa. – Są obudowane obiektami sportowymi, mamy nowe stadiony Wisły i Cracovii, teraz otwieramy Halę 100-lecia i Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. Wszystkie te obiekty to inwestycje miejskie – podkreślił.
Hala 100-lecia jest obiektem jest wielofunkcyjnym, w części zaplecza ma trzy kondygnacje. Jej serce to duża sala gier (o wym. 44 x 26 m), na której można rozgrywać mecze i organizować zawody większości dyscyplin halowych. Trybuny pomieszczą ok. 800 widzów, można też wyznaczyć miejsce dla kilkudziesięciu wózków inwalidzkich. W hali znajdują się także m.in. zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne i siłownia, sala konferencyjna, taras widokowy i kawiarnia.
Ciekawym rozwiązaniem jest płaski dach hali, który pokryto zielenią. Powstał w ten sposób ogromny taras (700 m2), na który można wjechać dzięki pochylni – co istotne, rampa najazdowa umożliwia osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich przedostanie się z poziomu terenu na dach budynku całkowicie o własnych siłach, bez użycia windy.
Ze względu na wysokość zabudowy, płyta boiska została położona na głębokości ok. 4 m pod poziomem terenu. To prawdopodobnie najgłębiej posadzone boisko hali sportowej w Polsce (poza kopalniami – Bochnia czy Wieliczka). Jest to rozwiązanie niezwykle rzadko spotykane przy projektowaniu tego typu obiektów.
Hala jest w połowie przeszklona, dzięki czemu z wewnątrz widać otaczającą ją zieleń. Na elewacjach i w budynku jest aż 1000 m2 szklanych fasad i przeszkleń.
Innym interesującym elementem jest elewacja ze stali Cor-Ten. To gatunek stali o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne, w tym korozję.
Lokalizacja obiektu zapewnia dogodny dostęp użytkownikom i widzom wydarzeń sportowych i kulturalnych. Spod hali są szybkie połączenia z Dworcem Głównym, Portem Lotniczym Kraków-Balice oraz łatwy dostęp do komunikacji miejskiej.
Budowa hali trwała 26 miesięcy – od 31 grudnia 2015 r. do 30 kwietnia 2018 r. Wykonawcą, wyłonionym w przetargu nieograniczonym, była SKANSKA SA. Obiekt zaprojektowało Biuro Projektów Lewicki Łatak.
Hala przy al. Focha znalazła się na liście obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury fizycznej i otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 13 mln zł. Resztę kosztów – ok. 32,5 mln zł – pokryła Gmina Miejska Kraków.