Ponad 34 tysiące – tyle głosów oddali mieszkańcy w V edycji Budżetu Obywatelskiego Krakowa. Jedna trzecia wybrała głosowanie tradycyjne – na papierowych kartach. Mieszkańcy decydowali o losie 430 projektów: 123 ogólnomiejskich i 307 dzielnicowych.
We wtorek, 10 lipca ogłoszono listy rankingowe projektów wraz z liczbą punktów, które otrzymały w głosowaniu. Spośród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów zdobył „Zielony pochłaniacz smogu dla każdej dzielnicy!” (14 142 punktów), drugie miejsce zajęła „Tężnia solankowa” (z liczbą 8153 głosów). Na trzecim miejscu znalazł się projekt „Czyżby zapomniano o Zalewie Nowohuckim… i Nowej Hucie?” (6068 głosów).
W tabelach na zielono zaznaczono projekty, które wejdą do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego:
Lista projektów dzielnicowych [pdf]
Lista projektów ogólnomiejskich [pdf]
Uwaga! Zgodnie z harmonogramem Budżetu Obywatelskiego Krakowa na 2018 rok, ostateczne listy zadań do realizacji zostaną ogłoszone najpóźniej do 31 lipca – po podpisaniu zarządzenia przez prezydenta Krakowa oraz po podjęciu uchwał przez wszystkie rady dzielnic.
W tym roku głosować mógł każdy mieszkaniec Krakowa (nie ma obowiązku meldunku), który w dniu oddania głosu ukończył 16 lat. Dotyczyło to także cudzoziemców mieszkających w Krakowie, którzy nie posiadają numeru PESEL. Wystarczyło, że przy zakładaniu konta na platformie budzet.krakow.pl podali dodatkowo swoją datę urodzenia oraz płeć, ponieważ na tej podstawie generowany był kod identyfikacyjny, który umożliwił im głosowanie. Aby zachęcić obcokrajowców do udziału, miasto przygotowało materiały informacyjne w wersjach wielojęzycznych: po angielsku, niemiecku, ukraińsku i rosyjsku. Podobnie jak w ubiegłym roku, głosy można było oddawać tradycyjnie, czyli na papierowej karcie do głosowania, oraz przez internet na platformie budzet.krakow.pl.
Statystyki głosowania w 2018 r.:
- głosy ogółem: 34 641,
- głosy ważne: 32 958 (elektroniczne: 22 446, papierowe: 10 512),
- głosy nieważne: 1683 (elektroniczne: 17, papierowe: 1666).