Stanowisko Gminy Miejskiej Kraków i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie po ogłoszeniu przez klub Trefl Proxima Kraków SA komunikatu o wycofaniu drużyny siatkarek z rozgrywek Ligi Siatkówki Kobiet i zakończeniu działalności sportowej.
17 sierpnia 2018 roku w komunikacie podpisanym przez prezesa zarządu Łukasza Kadelę klub sportowy Trefl Proxima Kraków SA poinformował na swoich oficjalnych profilach w mediach społecznościowych, że złożył wniosek o wycofanie drużyny siatkarek z rozgrywek Ligi Siatkówki Kobiet i postanowił zakończyć działalność sportową. Uzasadniając te decyzje, prezes Łukasz Kadela bezpodstawnie obarcza winą za kroki podjęte przez Trefl Proxima Kraków SA – Gminę Miejską Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej, sugerując, że klub nie ma możliwości korzystania w Krakowie z odpowiedniego obiektu sportowego.
GMK uważa, że prezes Łukasz Kadela całkowicie mija się z prawdą, ponieważ po uzyskaniu przez klub Trefl Proxima Kraków SA w 2017 roku licencji na udział w rozgrywkach Ligi Siatkówki Kobiet, to właśnie Gmina Miejska Kraków, reprezentowana przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, przystąpiła do modernizacji Hali Sportowo-Widowiskowej „Suche Stawy”, aby obiekt spełnił wszystkie wymogi Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Ligi Siatkówki Kobiet. Kosztem 5.550.000,00 zł z gminnego budżetu przeprowadzono więc modernizację trybun, podłogi sportowej, oświetlenia, zaplecza szatniowego, pomieszczeń dla sędziów, sanitariatów, nagłośnienia, wentylacji i klimatyzacji. W 2018 roku, biorąc pod uwagę potrzeby klubu Trefl Proxima Kraków SA, GMK postanowiła również przeprowadzić w hali „Suche Stawy” remont pomieszczeń biurowych.
Gmina Miejska Kraków nie ograniczyła się wyłącznie do przygotowania niezbędnej bazy sportowej, spełniającej wymogi licencyjne Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Ligi Siatkówki Kobiet. Trefl Proxima Kraków SA otrzymał od Gminy także wsparcie organizacyjne i marketingowo-promocyjne, aby inauguracyjne spotkanie z mistrzem Polski Chemikiem Police rozegrane zostało w TAURON Arenie Kraków.
Wyżej wymienione działania i wysiłki GMK oraz ZIS, jak wynika z przywołanego powyżej komunikatu klubu, nie znalazły należytego uznania ze strony Trefla Proximy Kraków SA i prezesa Łukasza Kadeli. Mając niemal do wyłącznej dyspozycji – na treningi i mecze – halę „Suche Stawy”, prezes Kadela, nie bacząc na poniesione już przez GMK duże koszty na modernizację obiektu w Nowej Hucie, podjął próbę przeniesienia drużyny siatkarek do nowo wybudowanej Hali 100-lecia Cracovii 1906 wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. W tej sprawie odbyło się 7 sierpnia 2018 roku kolejne spotkanie z udziałem dyrekcji ZIS, prezesa Trefla Proximy, przedstawicieli operatora hali przy al. Focha – Klubu Sportowego Cracovia 1906 i Fundacji Poland Business Run.
Po tym spotkaniu prezes Łukasz Kadela nie sprecyzował jednak w stosunku do operatora hali, w jakim zakresie klub Trefl Proxima Kraków SA chciałby korzystać z Hali 100-lecia Cracovii 1906. Nie ma możliwości, aby pogodzić wszystkie interesy: KS Cracovia 1906, Trefla Proximy Kraków SA i sportowców niepełnosprawnych, dla których hala przy al. Focha powstała. Przystosowanie jej do wymogów Ligi Siatkówki Kobiet kosztowałoby około 1,5 mln złotych. Mając na względzie, że hala została oddana do użytkowania w kwietniu 2018 roku, przeprowadzenie powyższych prac adaptacyjnych mogłoby skutkować utratą udzielonych przez generalnego wykonawcę gwarancji oraz ograniczeniem dostępności hali dla osób niepełnosprawnych.
O tej sprawie oraz stanowisku Gminy Miejskiej Kraków w kwestiach dotyczących dalszej współpracy Gminy z klubem Trefl Proxima Kraków SA prezes Łukasz Kadela został poinformowany pismem ZIS z 13 sierpnia 2018 roku. Nie przesądzając o możliwości korzystania w przyszłości przez siatkarki Trefla Proximy z Hali 100-lecia Cracovii 1906, poproszono w tym piśmie prezesa Kadelę o nawiązanie kontaktu ze Stowarzyszeniem Siemacha – operatorem hali „Suche Stawy” w celu ustalenia harmonogramu treningów i rozpoczęcia przygotowań drużyny do nowego sezonu Ligi Siatkówki Kobiet.
Te monity pozostały bez odpowiedzi, natomiast 17 sierpnia 2018 roku sympatycy siatkówki dowiedzieli się, że Trefl Proxima Kraków SA kończy działalność sportową. Nie otrzymali jednak od prezesa Łukasza Kadeli jasnego, jednoznacznego uzasadnienia tej decyzji. Z treści komunikatu można wnosić, że prezes Kadela szukał jedynie pretekstu do wycofania się z profesjonalnej siatkówki, nie miał odwagi podać prawdziwych przyczyn tej rejterady, którymi prawdopodobnie były problemy finansowe i organizacyjne klubu.
Zwracając się o pomoc do GMK, właściciele Trefla Proximy zapewniali, że mają pomysł na nowoczesne zarządzanie i dynamiczny rozwój klubu oraz ambitne plany sportowe, nie wyłączając występów na arenie międzynarodowej. Tymczasem realizacja tej strategii ograniczała się w praktyce do mnożenia oczekiwań i żądań wobec GMK.
Gmina Miejska Kraków mocno zaangażowała się w przywrócenie ekstraklasowej siatkówki kobiet, dlatego z dużym rozczarowaniem przyjęła wiadomość o rozwiązaniu drużyny i klubu Trefl Proxima Kraków SA.
Monika Chylaszek
rzecznik prasowy
Prezydenta Miasta Krakowa