– Honorujemy dzisiaj medalem „Cracoviae Merenti” pana Wojciecha Plewińskiego – artystę, wybitnego fotografika, człowieka dzięki którego fotografiom utrwalone zostało w kadrze życie kulturalne Polski, najwspanialsze spektakle teatralne, ale również mistrza portretu, który utrwalił nie tylko najpiękniejsze aktorki ale wielu twórców kultury – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Prezydent podkreślił, że Wojciech Plewiński jest autorem zarówno zdjęć portretowych, reklamowych, plenerowych, jak i reportaży. Te ostatnie tworzone między rokiem 1957 a 2007 przypomniała wystawa zorganizowana w ubiegłym roku przez Fundację Sztuk Wizualnych w Muzeum Manggha. Warto dodać, że kilka dni temu w strzelnicy na Woli Justowskiej Muzeum Historii Fotografii zainaugurowało swoją działalność dwoma wystawami zdjęć z dorobku Wojciecha Plewińskiego.
– Na tle innych fotoreporterów wyróżnia się empatią i ciepłym podejściem do swoich bohaterów. Wykazuje się przy tym ogromnym kunsztem artystycznym, mądrością i szacunkiem do drugiego człowieka – podkreślił przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.
– Z urodzenia jestem warszawiakiem, choć potem mieszkałem w różnych miejscach Polski. Do Krakowa przyjechałem dopiero na studia. Wydawał mi się miastem nie dla mnie. Po wojnie, po przejściach, które zdarzyło mi się jako chłopakowi przeżywać ten spokój, zastana konstrukcja miasta, brak ruin wydawały mi się trochę obce. Ale stopniowo Kraków zaczął mnie zasysać swoją specyficzną atmosferą – powiedział po odebraniu medalu Wojciech Plewiński. – W tej chwili stoi przed państwem człowiek spełniony i wspaniale obdarowany – dodał.
– Nauka i edukacja zawsze były i są dla Krakowa najważniejsze. Z nich wyrasta siła miasta jako centrum nauki, kultury i sztuki. Od nich zależy jego konkurencyjność jako ośrodka nowoczesnej wiedzy technicznej, ekonomicznej, medycyny i usług. Są w Krakowie osoby, które nie są powszechnie znane, ich nazwiska nie pojawiają się codziennie w gazetach, radiu, telewizji, portalach internetowych, ale których działalność i praca powodują, że nasze miasto jest w czołówkach wielu rankingów i klasyfikacji, a absolwenci krakowskich szkół i uczelni znajdują te najlepsze miejsca pracy. Jedną z takich osób o których mówię jest na pewno pan Antoni Borgosz – zwrócił się do drugiego laureata medalu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
– Pan dyrektor Antoni Borgosz zawsze stawiał dobro swoich uczniów na pierwszym miejscu, dbał o ich dalszy wszechstronny rozwój. Dzięki jego staraniom Zespół Szkół Łączności od wielu lat współpracuje z krakowskimi uczelniami wyższymi: Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską i Uniwersytetem Pedagogicznym. Placówka prowadzi także współpracę zagraniczną ze szkołami, które kształcą uczniów w zbliżonych profilach i zawodach – powiedział przewodniczący RMK Bogusław Kośmider.
– To ogromny zaszczyt znaleźć się wśród tylu znamienitych osób oraz instytucji, które zostały wyróżnione medalem „Cracoviae Merenti” za osiągnięcia w działalności na rzecz Krakowa. Dziękuję za dostrzeżenie ogromnego wysiłku oraz osiągnięć krakowskiego szkolnictwa zawodowego w przygotowywaniu młodych ludzi w dorosłe życie. Osiągnięcia krakowskich szkół technicznych są imponujące. To efekt ogromnego zaangażowania i twórczego wysiłku dyrektorów i nauczycieli, dlatego medal ten traktuję jako wyróżnienie dla krakowskiego szkolnictwa zawodowego – dziękował po przyznaniu wyróżnienia Antoni Borgosz.
Oprawę muzyczną podczas uroczystości zapewnił chór „Qattro voci”.
„Cracoviae Merenti” to najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa przyznawane przez Radę na wniosek Komisji Medalu w uznaniu szczególnych zasług dla Krakowa.
Sylwetki laureatów
Wojciech Plewiński urodził się w Warszawie w 1928 r. Od 1948 roku jest nierozerwalnie związany z Krakowem. Z wykształcenia architekt z dyplomem Politechniki Krakowskiej. W 1957 roku związał się zawodowo z redakcją tygodnika kulturalnego „Przekrój”, gdzie pracował do 1996 roku. Jego nazwisko jest powszechnie kojarzone z publikowanymi na okładkach tego czasopisma portretami młodych kobiet. Należy do najważniejszych przedstawicieli pokolenia polskich fotografów powojennych, jest również jednym z najbardziej wszechstronnych fotografów.
Niekwestionowany mistrz fotografii teatralnej. „Przygodę z Melpomeną” rozpoczął w 1959 roku, fotografując spektakle prezentowane na scenach krakowskich teatrów: Rapsodycznego, Słowackiego i Starego. Od połowy ubiegłego wieku po początek XXI udokumentował ponad 820 spektakli w różnych ośrodkach w Polsce. Przez lata związany z Piwnicą pod Baranami. Przez całe życie wykonywał portrety ludzi związanych z Krakowem. Jego dzieła prezentowane były na wystawach zbiorowych i indywidualnych, w Europie, Azji i Ameryce. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W roku 2017 został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Antoni Borgosz 50 lat życia poświęcił krakowskiej edukacji jako znakomity, ceniony przez uczniów i nauczycieli, matematyk. Przez ponad 25 lat był dyrektorem krakowskiego Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Swym sposobem zarządzania szkołą sprawił, że od lat zajmuje ona czołowe miejsca w ogólnopolskich rankingach pod względem ilości zdanych matur i egzaminów zawodowych, jako jedna z najlepszych szkół w Polsce. Uczniowie Zespołu Szkół Łączności biorą udział w konkursach i olimpiadach, uzyskując tytuły laureatów lub finalistów olimpiad, konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Szkoła zwyciężyła także w pierwszej edycji Rankingu Techników STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka).
Za pionierskie można uznać jego starania, aby program szkół wchodzących w skład Zespołu dostosowany był do potrzeb rynku pracy, co staje się wymogiem obecnego systemu kształcenia zawodowego. Wykorzystując optymalnie możliwości absorpcji środków unijnych, sprawił, że uczniowie zarządzanej przez niego szkoły mają możliwość zdobywania wiedzy i doświadczenia w oparciu o bardzo nowoczesną bazę dydaktyczną przy ścisłej współpracy z pracodawcami. Zespół Szkół Łączności współpracuje oraz prowadzi wymianę młodzieży ze szkołami we Lwowie, w Ostrawie oraz we Frankfurcie n. Menem, które kształcą w zbliżonych profilach i zawodach.
Antoni Borgosz od 1995 r. jest członkiem Rady Naukowej Krakowskiego Młodzieżowego Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki przy Centrum Młodzieży w Krakowie, które działa pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego ogromna wiedza i doświadczenie sprawiają, że od lat był zapraszany, a także wybierany do ciał doradczych działających przy Prezydencie Miasta Krakowa. W 2009 r. otrzymał Złoty Medal za Długoletnią Służbę.
Zespół Szkół Łączności obchodził niedawno dwa jubileusze: 70-lecie istnienia oraz 27-lecie pełnienia funkcji dyrektora przez Antoniego Borgosza. W czerwcu 2017 roku Zespół Szkół pożegnał człowieka, który przez wiele lat rozsławiał dobre imię krakowskiej oświaty, krakowskiego szkolnictwa technicznego – Antoni Borgosz przeszedł na zasłużoną emeryturę. Uhonorowanie medalem „Cracoviae Merenti” jest godnym i zasłużonym zwieńczeniem jego kariery zawodowej, a także drogowskazem dla następców i uczniów.