W ciągu paru tygodni zostanie wybrany wykonawca jednego z projektów, który zwyciężył w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. To idea dodatkowego odseparowania tramwajów od ruchu samochodowego, by jeszcze bardziej poprawić ich punktualność.
Projekt zdobył w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego ponad 4 tys. głosów. Inicjatorzy przekonali głosujących, że ich pomysł będzie sprzyjał wszystkim mieszkańcom miasta. Obserwując ruch uliczny wskazali miejsca, gdzie w dalszym ciągu zdarza się tramwajom utykać w korku samochodowym. Dlatego dla części ulic np. na ul. Franciszkańskiej, Straszewskiego czy Limanowskiego przygotowali wstępny projekt oddzielenia torowiska od ogólnego ruchu samochodowego.
Projekt był dokładnie przeanalizowany razem z pomysłodawcami i wprowadzono doń odpowiednie korekty w oparciu o dane zbierane przez inspektorów i dyspozytornię Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Zastosowano choćby separatory, które umożliwiają przejazd pojazdom ratunkowym (straży pożarnej czy karetkom). Dopasowano też proponowane rozwiązania do istniejącej organizacji ruchu.
Podstawowym celem projektu jest poprawienie punktualności przejazdów tramwajów. Niejednokrotnie źle zaparkowane pojazdy lub niefrasobliwość kierowców prowadzi do zablokowania możliwości przejazdu tramwaju, co skutkuje spóźnieniami na kolejnych przystankach. To uciążliwe nie tylko ze względu na wydłużenie czasu przejazdu komunikacją zbiorową dla tysięcy mieszkańców Krakowa, ale także często kończy się uniemożliwieniem im wygodnej przesiadki na inną linię.
Tego rodzaju zatory tramwajowe są również utrudnieniem dla wspomnianych służb ratunkowych, które bardzo często korzystają z kanałów transportowych komunikacji zbiorowej.
Jednocześnie w wielu miejscach separatory podniosą również poziom bezpieczeństwa i poczucie komfortu przebywania na ulicy wśród pieszych. Będą bowiem uniemożliwiały wyprzedzanie przed przejściami dla pieszych, co w śródmiejskiej części Krakowa, gdzie liczba pieszych jest ogromna, ma niebagatelne znaczenie.
Inicjatorzy nie mają również wątpliwości, że bardziej punktualne przejazdy tramwajowe są najlepszą reklamą dla komunikacji zbiorowej. Zachęcanie zaś mieszkańców do podróży tymi środkami transportu to nic innego, jak kolejny krok do poprawy jakości powietrza nad Krakowem. Emisja komunikacyjna jest bardzo poważnym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Krakowie – im mniej aut na ulicach tym lepiej zarówno dla powietrza oraz płynności ruchu samochodowego.
Już w środę, 7 listopada nastąpi otwarcie kopert z ofertami przetargowymi, które złożą chętni do realizacji zadania z budżetu obywatelskiego. Kiedy tylko uda się podpisać umowę wykonawcy zajmą się pracami – część z nich, jak malowanie oznakowania na jezdni, może zostać przeniesiona na początek wiosny 2019 r. Ze względu na pogodę wykonanie malowania może nie być możliwe w okresie zimowym.