Wigilijny opłatek podczas środowej (16 grudnia) sesji Rady Miasta Krakowa był okazją do spotkania w magistracie oficerów okrętu transportowo-minowego ORP „Kraków”. Stolica Małopolski już od 1993 obejmuje okręt akcją patronacką, a ORP „Kraków” promuje nasze miasto przy okazji wspólnych ćwiczeń prowadzonych z okrętami innych flot, wizyt okrętu w zagranicznych portach, a także przyjmowania oficjalnych gości na pokładzie statku.

ORP „Kraków” jest okrętem projektu 767, typ „Lublin”. Jest przystosowany do prowadzenia operacji amfibijnych, transportu żołnierzy i techniki wojskowej, transportu sprzętu, ewakuacji ludzi, a także do stawiania zagród minowych.

Okręt został zbudowany w gdańskiej Stoczni Północnej. Głównym projektantem był mgr inż. Stanisław Keński. Banderę okrętu podniesiono 27 czerwca 1990 r. ORP „Kraków” wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Jego bazą jest Świnoujście.

Kraków traktuje okręt ORP „Kraków” jako swego „ambasadora” na morzu, który nie tylko promuje Marynarkę Wojenną RP, ale także patronackie miasto. – Gdy udostępniamy ORP „Kraków” do zwiedzania, np. podczas Święta Marynarki Wojennej czy Dni Morza w Świnoujściu lub w Szczecinie, nasz okręt odwiedzają tysiące osób. Wtedy opowiadamy o historii ORP „Kraków” oraz o Krakowie. Zawsze zachęcamy i zapraszamy do odwiedzenia stolicy Małopolski – podkreśla p.o. dowódcy ORP „Kraków” porucznik marynarki wojennej Paweł Żal.

Jak dodaje, oficerowie szczególnie promują Kraków jako miasto turystyczne przy okazji wspólnych ćwiczeń prowadzonych z okrętami innych flot, wizyt ORP „Kraków” w zagranicznych portach, a także oficjalnych wizyt przyjmowanych na pokładzie okrętu.

W ramach wzajemnej współpracy i podtrzymywania kontaktów przedstawiciele dowództwa okrętu uczestniczą w miejskich uroczystościach, a Miasto organizuje co roku pobyty krajoznawcze w Krakowie dla wyróżnionych marynarzy. Z kolei przedstawiciele Miasta uczestniczą w uroczystościach związanych z obchodami rocznicy podniesienia bandery. Miasto jest też fundatorem wyposażenia wnętrz, które nawiązuje do krakowskich tradycji i historii, dostarcza na pokład wydawnictwa i inne materiały związane z promocją Krakowa i okrętu.

O.R.P. „Kraków” utrzymuje też kontakty z krakowskimi jednostkami wojskowymi: 5. batalionem dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera i 8. Bazą Lotnictwa Transportowego im. płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego.

W ramach projektu „Miasta-Okręty”, którego celem jest m.in. podkreślenie związków miast patronackich z morzem, przedstawiciele krakowskiej młodzieży uczestniczą w dorocznym wieloboju morskim, organizowanym przez dowództwo Dywizjonu, konkurując z młodzieżą Poznania, Gniezna, Lublina, Torunia i Świnoujścia oraz z załogami bliźniaczych okrętów.

O.R.P. „Kraków” jest drugim okrętem w historii, który nosi tę nazwę. Pierwszym był monitor rzeczny, zbudowany w krakowskiej stoczni Fabryki Zieleniewskiego. Pełnił służbę w latach 1926-39.