Dwa cykle koncertowe, osiem wypełnionych muzyką renesansu i baroku dni, trzynaście koncertów, mnogość polskich akcentów, trzy premiery światowe, dwie polskie i aż siedem kreacji przygotowanych specjalnie dla Festiwalu. Tak imponujące liczby zawsze robią wrażenie, ale nie o liczby tutaj chodzi, a o przeżycia. 15. edycja jednego z najbardziej rozpoznawalnych europejskich festiwali muzyki dawnej, przyniesie wyjątkową dawkę drzemiących w muzyce emocji. Zapraszamy do Krakowa między 26 marca a 2 kwietnia 2018 roku.
– Jestem zachwycony wizją współpracy z Johnem Buttem, który przyjął moje zaproszenie do współtworzenia przyszłorocznej edycji Festiwalu Misteria Paschalia. Jest to wybitny dyrygent, uznany badacz dziedzictwa dawnych wieków, a także interpretator specjalizujący się w muzyce brytyjskiej i niemieckiej – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. – Dzięki jego obecności nadchodząca odsłona festiwalu będzie gwarantem najwyższej jakości wykonań. Już teraz zapraszam Państwa na festiwal Misteria Paschalia 2018 i gwarantuję, że za sprawą Festiwalu, Wyspy Brytyjskie okażą się – mimo dzielących nas setek mil – bliższe, niż mogłoby się wydawać.
Czternasta odsłona Festiwalu przyniosła zmianę formuły, którą z dumą i przekonaniem Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe chcą kontynuować. Do współpracy przy 15. Festiwalu Misteria Paschalia Miasto Kraków zaprosiło Johna Butta, pochodzącego z Edynburga, partnerskiego miasta Krakowa – wybitnego dyrygenta i muzykologa, specjalistę od dawnych praktyk wykonawczych i autora uznanych odczytań dzieł kompozytorów angielskich doby baroku.
– Nową koncepcję opartą o międzynarodową współpracę, koprodukcje i wspólnotę idei nierozerwalnie związanych przecież z muzyką i sztuką jej interpretacji, realizujemy już po raz drugi – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – W 2018 roku zaprezentujemy najwybitniejsze działa, które powstały na Wyspach Brytyjskich. Ale zaproponowany przez Johna Butta oraz opracowany wspólnie z ekspertami Krakowskiego Biura Festiwalowego program 15. Festiwalu Misteria Paschalia przybliży nie tylko muzyczne dokonania Brytyjczyków, ale zaprezentuje także sieć kulturową łączącą regiony Europy czasów renesansu i baroku.