Oczywiście, doskonałych festiwali muzycznych jest wiele. Jednak tylko ten poważył się na samookreślenie „Misteria”. Uzurpacja? Nie, po stokroć nie! Wręcz przeciwnie: samo sedno. Bo istotnie – nie świętujemy tu tylko, ale poprzez muzykę współodczuwamy i współtworzymy ów szczególny czas Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy. Współuczestniczymy w misterium właśnie: misterium śmierci i ponownego życia. Przejście takiej drogi w szaleńczo zadyszanym dzisiejszym świecie to luksus. Pozwólmy sobie nań.

Zwłaszcza, że będziemy w doborowym towarzystwie. Uczestników wspaniałego finału ostatniego Festiwalu Opera Rara z pewnością ucieszy fakt, że jego bohater – John Butt, stojący na czele edynburskiego zespołu Dunedin Consort – objął w tegorocznej, 15. edycji Misteriów Paschaliów (26 marca–2 kwietnia), edycji brytyjskiej, funkcję dyrektora-rezydenta. A że ów znakomity szkocki dyrygent jest również wnikliwym i uznanym badaczem brytyjskiego muzycznego renesansu i baroku – mamy gwarancję nie tylko najwyższego poziomu artystycznego, ale i historycznej wiarygodności. W wykonaniu Butta i Dunedin Consort wysłuchamy wielkich oratoriów G.F. Haendla – “Mesjasz” (Wielki Poniedziałek) i “Samson” (Wielka Niedziela), zaś w koncercie finałowym, w którym gwiazdą będzie najsłynniejszy obecnie brytyjski tenor Ian Bostridge – jego, oraz Henry’ego Purcella brawurowych arii i od. Wydarzenia te stanowić będą klamrę Festiwalu, który po raz drugi zaprezentuje się w nowej odsłonie. Co jeszcze czeka nas w tej edycji?

Trzy premiery światowe, dwie polskie (rodzimych akcentów nie mogło oczywiście zabraknąć) i siedem (!) produkcji zamówionych specjalnie dla Festiwalu, a to wszystko po to, by ukazać wiodącą w tym roku muzykę brytyjską w szerokim, europejskim kontekście. Ale po kolei. W Wielki Wtorek londyński zespół wokalny Stile Antico przedstawi repertuar rozbrzmiewający niegdyś na dworach Tudorów i Wettynów, a w nim również utwory znad Wisły. W Wielką Środę będziemy świadkować arcyciekawej rekonstrukcji staroangielskiego nabożeństwa Evensong, zaprezentowanych angielsko-hiszpańsko-polskimi siłami kierowanymi przez Jorge Jiméneza. W tym nurcie pozostaniemy i nazajutrz: tym razem brytyjscy śpiewacy z Marian Consort i polscy instrumentaliści z Orkiestry Historycznej pod wodzą Martyny Pastuszki przedstawią utwory Dowlanda, Purcella i Haendla. Bachowskie opus magnum – “Pasję wg św. Mateusza” – wysłuchamy w Wielki Piątek w wykonaniu renomowanego brytyjskiego zespołu Orchestra of the Age of Enlightenment, kierowanego przez wybitnego tenora Marka Padmore wcielającego się zarazem w rolę Ewangelisty. Wielka Sobota przyniesie dwa koncerty. W pierwszym Brytyjczycy Elizabeth Kenny, Laurence Dreyfus i Phantasm przypomną słynne “Lachrimae“, or Seven Tears” Dowlanda, w drugim Francuzi – oklaskiwani już w Krakowie Vincent Dumestre i Le Poème Harmonique – przedstawią muzykę żałobną w różny sposób związaną z postacią Purcella.

Obok przedstawionego powyżej nurtu głównego zatytułowanego “Vanitas”, od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiego Czwartku zaprezentujemy też ten określony jako “Lachrimae” – cykl nocnych, par excellence mistycznych koncertów w Bazylice Bożego Ciała. Trzy pierwsze utrzymane będą w duchu elżbietańskiej melancholii, którego sztandarowym przedstawicielem jest wymieniany już parokrotnie John Dowland. Jego arie przedstawią 26 marca Lea Desandre i Thomas Dunford, zaś utwory lutniowe (obok Daniela Bachelara i Rowallana Castle) – 28 marca Paul O’Dette. Koncerty te przedzieli wielkowtorkowy występ rodzimego gitarzysty Raphaela Rogińskiego, interpretującego angielskie utwory lutniowe, wzbogacony o taniec butoh w wykonaniu Ryuzo Fukuhara. Światowa prapremiera, czyli rekonstrukcja “Lamentationes” Wacława z Szamotuł, autorstwa Marka Lewona w wykonaniu Cracow Singers pod batutą Agnieszki Budzińskiej-Bennett, dopełni 29 marca całości 15. Misteriów Paschaliów, na które zapraszamy serdecznie do krakowskich kościołów, Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz wielickiej Kopalni Soli.