Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dokonał pierwszego wpisu do księgi kondolencyjnej wystawionej w krakowskim Magistracie. Księga będzie dostępna dla mieszkańców i turystów codziennie od godziny 9.00 do 19.00 w hallu na parterze koło portierni w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych 3-4.
– Andrzej Wajda był z serca krakowianinem. Tu się kształcił, mimo że mieszkał w Warszawie, w Krakowie bywał bardzo systematycznie, często i długo. Tu uczestniczył w wielu spotkaniach, ostatnio w komisji dotyczącej projektu Muzeum PRL-u. Jego sztuki i filmy były związane z Krakowem, warto tu wspomnieć chociażby „Wesele”. Był laureatem najwyższego krakowskiego odznaczenia – Cracoviae Merenti. Wyraził też chęć, aby być pochowanym w Krakowie – powiedział Prezydent Jacek Majchrowski.
Drzewa umierają stojąc….
Andrzej Wajda zapisał własny, ważny rozdział w dziejach światowego kina
i polskiej kultury. Należał do tych, którzy czynili Polskę lepszą… Ale nie ma
w Polsce i na świecie miejsca, które zawdzięczałoby mu tak wiele. W duszy miał Polskę, ale w sercu Kraków…
Wraz z Nim utraciliśmy ważną cząstkę naszego życia…
Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
– Szkoda że Andrzej Wajda nie został doceniony przez światowe kino tak, jak powinien. Moim zdaniem film „Ziemia obiecana” jest wybitny i spełniał wszelkie przesłanki, aby zostać uhonorowany Oscarem. Andrzej Wajda otrzymał tę nagrodę wiele lat później jako podsumowanie jego wieloletniej twórczości i docenienie ogromnego talentu – podsumował Prezydent Jacek Majchrowski.
Andrzej Wajda to jeden z najwybitniejszych twórców światowego kina, autor wielu niepowtarzalnych dzieł filmowych m.in. „Popiół i diament”, „Wesele”, „Danton”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Katyń”, „Wałęsa, człowiek z nadziei”, znakomity reżyser teatralny związany z Teatrem Starym w Krakowie, laureata Oscara przyznanego za całokształt twórczości w 2000 r. oraz wielu nagród filmowych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kinematografii: m.in. Złotej Palmy w Cannes za film „Człowiek z żelaza” w 1981 r., Cezara, nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej dla filmu „Danton” w 1983 r., Nagrody Kyoto za działalność na rzecz rozwoju nauki, techniki i myśli ludzkiej w 1987 r., Felixa, europejskiej nagrody za całokształt twórczości w 1990 r., Złotych Lwów na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za całokształt twórczości i wybitny wkład w historię kina w 1998 r., Złotych Niedźwiedzi na Międzynarodowym Festiwalu filmów w Berlinie w 2006 r.
Andrzej Wajda był założycielem i fundatorem Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Za zasługi dla Krakowa został odznaczony Srebrnym Medalem „Cracoviae Merenti” w 1995 r.
Pogrzeb Andrzeja Wajdy odbędzie się w przyszłym tygodniu na Cmentarzu Salwatorskim i będzie mieć charakter rodzinny.