Dziś, 16 stycznia, w południe w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęła się sesja naukowa z okazji 45. rocznicy założenia Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych NSZZ „Solidarność”.
Wcześniej odbyło się spotkanie kurtuazyjne z Lechem Wałęsą, w którym uczestniczył prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, rektor UJ prof. dr hab. Piotr Jedynak i były prezes Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych NSZZ “Solidarność” Kazimierz Barczyk.
W sesji naukowej udział biorą m.in.: Lech Wałęsa, Jerzy Buzek, Hanna Suchocka, Adam Bodnar. Podczas sesji naukowej wystąpią dodatkowo eksperci zaangażowani w działania Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych w latach 1980–1994.
Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych „Solidarność” wraz z jego Społeczną Radą Legislacyjną, kierowaną przez byłego rektora UJ prof. Stefana Grzybowskiego, opracowało kilkadziesiąt społecznych projektów ustaw opublikowanych w książce „Obywatelskie Inicjatywy Ustawodawcze Solidarności 1980–90” (Wydawnictwo Sejmowe 2001).
Wybitny historyk państwa i prawa prorektor UJ prof. Stanisław Grodziski – jeden z uczestników wydarzeń sprzed 45 lat – określił te działania jako największy społeczny wysiłek prawników od czasu Konstytucji 3 maja. Pomysłodawcą i prezesem Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych był Kazimierz Barczyk.
Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych “Solidarność” oraz Społeczna Rada Legislacyjna były głównym zespołem ekspertów prawniczych „Solidarności”, a następnie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, Senatu RP I kadencji. Z Centrum współpracowało blisko 100 wybitnych, niezależnych prawników z całej Polski, a w sposób pośredni opiniami wspomagało ok. 200 osób.
Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych „Solidarność” opracowało m.in.: założenia Konstytucji i Kodeksu Cywilnego, Kodeks Karny, Kodeks Postępowania Karnego, oraz KPK z sędzią śledczym, Kodeks Karny Wykonawczy, Kodeks Pracy, Ustawę Wypadkową, o Prokuratorii Generalnej, o Prawie Prasowym, o Wolnym Dostępie do Informacji w Życiu Publicznym, Prawo o Zgromadzeniach, o Ochronie Konsumenta, o Przedsiębiorstwie i Samorządzie, o Samorządzie Terytorialnym, oraz Ordynację Wyborczą, o Ustroju Sądów Powszechnych, o Krajowej Radzie Sądownictwa, o Sądzie Najwyższym, o Prokuraturze, Prawo o Notariacie, o Radcach Prawnych, o Adwokaturze, o Policji, o Urzędzie Ochrony Państwa oraz Prawo Wyznaniowe, Prawo Państwowe, Prawo Gospodarcze, Prawo Rolne.