Rok 2014 był bez wątpienia niezwykle istotny dla Krakowa i jego mieszkańców – na wiosnę otwarto największą polską halę widowiskowo-sportową – dzisiejszą Tauron Arenę Kraków – oraz nowoczesny kompleks wystawienniczo-targowy EXPO Kraków, natomiast jesienią potężne narzędzie do tworzenia najbardziej atrakcyjnych wydarzeń zyskała branża spotkań.
Pierwsza impreza w Centrum Kongresowym ICE Kraków, usytuowanym na prawym brzegu Wisły naprzeciwko Zamku Królewskiego na Wawelu, odbyła się 16 października 2014 roku, po 1824 dniach budowy. Panorama Krakowa rozciągająca się z przeszklonego foyer, oryginalna bryła i możliwości techniczne budynku to tylko niektóre z wyróżników jednego z najbardziej nowoczesnych obiektów kongresowo-koncertowych w tej części Europy. Biznesowa i kulturalna wizytówka Krakowa świętuje właśnie pięciolecie swojej działalności.
Miejski obiekt, którego operatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, nieprzypadkowo zyskał miano wizytówki Krakowa. Świadczy o tym przede wszystkim liczba spotkań zorganizowanych tu przez ostatnich pięć lat – było ich blisko 1000! Wspomniane trzy kluczowe obiekty otwarte w 2014 roku łączy Deklaracja Woli Współpracy. Dzięki działalności TAURON Areny Kraków, EXPO Kraków i ICE Kraków liczba kluczowych wydarzeń, które odbyły się w mieście, wzrosła od tego czasu aż dwukrotnie. Według ostatnich badań i rankingu International Congress and Convention Association (ICCA), w Krakowie w ubiegłym roku zorganizowano aż 53 spotkania stowarzyszeniowe (według kryteriów ICCA), dzięki czemu stolica Małopolski awansowała o dziewięć pozycji względem roku poprzedniego, na 45. miejsce w skali całego świata. Z kolei w zestawieniu przygotowywanym przez Union of International Associations (UIA) Kraków – z 24 spotkaniami kwalifikującymi się do kryteriów stowarzyszenia – zajął pierwsze miejsce w Polsce, prześcigając na pozycji lidera Warszawę. Wiele z tych wydarzeń zostało zorganizowanych w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Słuszne miano wizytówki miasta potwierdzają badania wpływu ekonomicznego branży spotkań na gospodarkę Krakowa, które w grudniu 2018 roku przedstawili: Małopolska Organizacja Turystyczna, zespół ekspertów turystyki Krakowa z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Miasto Kraków wraz z Kraków Convention Bureau. Uczestnicy wydarzeń biznesowych wydali łącznie 1,4 miliarda złotych, zaś przemysł spotkań wygenerował blisko 2,2 miliarda złotych PKB, co stanowiło 3,38 proc. udziału całej gospodarki Krakowa w PKB za 2018 rok. Zgodnie ze strategią Miasta Krakowa oraz planami Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora ICE Kraków, liczba wydarzeń biznesowych ma wzrastać z roku na rok, zasilając tym samym lokalną gospodarkę.
– Miasto koncentruje się na pozyskiwaniu międzynarodowych kongresów i konferencji oraz kreowaniu własnych, prestiżowych wydarzeń cyklicznych. Wzrost liczby spotkań to wypadkowa wielu czynników, niewątpliwie rosnąca liczba połączeń lotniczych, miejsc noclegowych oraz powstanie profesjonalnych obiektów kongresowych szczególnie się do tego wzrostu przyczyniają. Na miejskiej mapie przemysłu spotkań ICE Kraków pełni niezmiernie istotną rolę. Obiekt umożliwia realizację różnorodnych wydarzeń od kongresów, konferencji, sympozjów czy forów, aż po wydarzenia kulturalne – stwierdza Małgorzata Przygórska-Skowron, kierownik Kraków Convention Bureau, z którym KBF współpracuje na co dzień, starając się o kolejne imprezy dla Miasta.
Podstawowym celem funkcjonowania ICE Kraków jest organizowanie zróżnicowanych wydarzeń branży spotkań, ale także koncertów. To niewątpliwie jeden z najbardziej wielofunkcyjnych, ale także nowoczesnych pod względem architektonicznym budynków w Krakowie. Za projekt odpowiadało studio prowadzone przez Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewý’ego, którzy współpracowali z japońskimi projektantami: Aratą Isozakim i Hiroshim Aokim. Główną ideą stojącą za koncepcją bryły ICE Kraków były cztery kluczowe dyspozycje tzn. podkreślana bardzo często lokalizacja, twórcze wykorzystanie ograniczeń i posadowienie budynku 20 metrów od pobliskiego węzła komunikacyjnego (rondo Grunwaldzkie), typologia przestrzenna sal oraz zdefiniowanie czterokolorowej elewacji i dachu. Ściany budynku konferencyjnego określone są poprzez czerwień, grafit, biel oraz srebro – czyli koloryt nadany także poszczególnym miejscom wnętrza ICE Kraków tj. sali teatralnej, foyer, falistemu dachowi czy sali audytoryjnej, od ubiegłego roku posiadającej swojego patrona – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Tak o Sali im. Krzysztofa Pendereckiego mówi Monika Lato z Agencji Muzycznej TOMLA: “Każdy koncert zorganizowany w ICE Kraków wspominam bardzo pozytywnie. Chociaż pierwotnie do obiektu przyciągnęły mnie genialne parametry akustyczne Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego, nasza długotrwała współpraca wynika również ze świetnej współpracy z doświadczonym zespołem Centrum Kongresowego. Jestem szczęśliwa, że Kraków doczekał się takiego miejsca, dzięki czemu możemy w naszym mieście realizować muzyczne wydarzenia na światowym poziomie! Stolica Małopolski niewątpliwie stała się jednym z głównych przystanków tras koncertowych międzynarodowych artystów oraz miejscem najbardziej znanych i wyspecjalizowanych kongresów i konferencji. W ciągu ostatnich pięciu lat obiekt odwiedziło ponad 1 200 000 gości z całego świata.”
Małgorzata Przygórska-Skowron dodaje także: “Centrum Kongresowe ICE Kraków jest jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu w Europie Centralnej. Bez wątpienia wyróżnia się także architekturą i centralną lokalizacją, co podkreślają organizatorzy kongresów. Profesjonalna kadra i aktywne działania marketingowe sprawiają, że obiekt wynajęty jest na kilka lat do przodu. Naturalna jest ścisła współpraca zespołów Centrum Kongresowego i Krakow Convention Bureau przy pozyskiwaniu wydarzeń, która rozpoczęła się jeszcze przed otwarciem obiektu i nieprzerwanie trwa do dziś. Przez piętnaście lat działalności Krakow Convention Bureau marka Krakowa jako miejsca organizacji różnorodnych wydarzeń, polskich i międzynarodowych, wyraźnie się wzmocniła. ”
Wystarczy wspomnieć kilka wydarzeń będących wyznacznikami skali imprez odbywających się w Krakowie. W czerwcu tego roku odbył się 15. Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa OWHC, podczas którego Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski został ogłoszony nowym przewodniczącym OWHC. Gośćmi byli m. in. Sekretarz Generalny OWHC oraz włodarze kilkudziesięciu miast z całego świata. Kolejne warte wymienienia wydarzenia biznesowe, które odbyły się w tym roku, to 48. Światowy Kongres Chirurgii (WCS), FEBS – forum wymiany wiedzy i pomysłów w molekularnych naukach o życiu, które odbyło się w Polsce ponownie po 15 latach – a także EMDR, jubileuszowa, 20. edycja wydarzenia dla psychoterapeutów czy Microsoft ONE, konferencja dla polskich partnerów giganta technologicznego. Za wszystkie realizacje odpowiada na co dzień 60-osobowy zespół.
– Miałam przyjemność zorganizowania w tym miejscu pierwszego międzynarodowego kongresu, obie strony uczyły się obiektu, jego możliwości i ograniczeń. Pierwsza inspekcja centrum kongresowego miała miejsce dwa lata przed jego otwarciem, były tu tylko fundamenty, ale podjęliśmy decyzję, że kongres odbędzie się właśnie tu. Dlaczego? Bo wtedy była to jedyna możliwość zorganizowania wydarzenia w Krakowie, inaczej kongres musiałby się odbyć w Warszawie. Ale teraz z perspektywy pięciu lat mogę powiedzieć, że obiekt ma wiele atutów, które przemawiają na jego korzyść i przyciągają organizatorów wydarzeń – ocenia Anna Jędrocha z Symposium Cracoviense, wiceprezes Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce.
ICE Kraków jest doceniane nie tylko przez klientów, ale także przez grona jurorów oraz ekspertów branży. Od początku istnienia utrzymuje się na podium w plebiscycie Meeting Star Award, zdobywając pierwsze, drugie oraz dwukrotnie trzecie miejsce w kategorii KONGRES VENUE.
Na swoim koncie ICE Kraków posiada także dwie nagrody MP Power Awards w kategoriach „Congress” oraz „Congress Venue”. Wypracowany przez ostatnie lata sukces to niewątpliwie także zasługa współpracy, jaka została nawiązana już na początku działalności ICE Kraków z przedstawicielami polskiej branży spotkań. Jednym z projektów, które o tym świadczą, jest inicjatywa Power of 4, czyli porozumienie pomiędzy obiektami konferencyjnymi w Warszawie, Krakowie, Gdańsku czy Lublinie. Efektywną współpracę udało nawiązać się także w ramach Kraków Network, który zrzesza lokalnych dostawców usług, hotelarzy, catererów i restauratorów, środowisko akademickie oraz ekspertów. Obecnie w projekcie bierze udział już blisko 600 osób.
W Krakowie – Mieście Historycznego Dziedzictwa, Europejskiej Stolicy Kultury, Mieście Literatury UNESCO czy Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej, ale też ośrodku uniwersyteckim, naukowym i intelektualnym wzbogaconym o nowoczesne obiekty – każde wydarzenie nabiera wyjątkowego znaczenia, wymiaru i smaku. Pozytywne doświadczenia organizatorów utrwalają doskonałą opinię i pozycję Krakowa jako lidera branży spotkań.
Jakie będzie zatem następne pięć lat dla Centrum Kongresowego ICE Kraków? Sądząc po kalendarzu zaplanowanych już imprez – a przecież ciągle pojawiają się w nim kolejne! – ten czas zapowiada się niezwykle intensywnie.