154 kolarzy z 22 drużyn wystartowało w sobotę, 4 sierpnia na trasę 75. Tour de Pologne UCI World Tour. Obchodzący 90 urodziny wyścig rozpoczął się od płaskiego etapu Kraków – Kraków o długości 134 kilometrów. Zwycięzcą pierwszego etapu okazał się Pascal Ackermann (Bora – Hansgrohe), który został liderem wyścigu. Drugie miejsce na krakowskich Błoniach wywalczył Alvaro Jose Hodeg (Quick-Step Floors), a trzecie Matteo Trentin (Mitchelton Scott). Dziewiąte miejsce zajął Maciej Paterski (Reprezentacja Polski), a dziesiąte Paweł Franczak (CCC Sprandi Polkowice).

Polski narodowy wyścig został uroczyście otwarty o godzinie 15:40 na Rynku Głównym w Krakowie. Dziesięć minut później nastąpił start honorowy i peleton wyruszył na trasę pierwszego etapu. Znajdowały się na nim dwie górskie premie TAURON w Bachowicach i Kaszowie, Premia Specjalna w Lanckoronie oraz Lotna Premia LOTTO na 100-lecie PCK. Po powrocie do Krakowa kolarze pokonali trzy rundy wokół Błoń, a następnie zafiniszowali w alei Focha.

Kraków od dawna jest szczególnym miejscem na mapie Tour de Pologne i areną decydujących rozstrzygnięć. Kibice doskonale pamiętają finisze Marcela Kittela w 2011 roku i Petera Sagana w 2017, zwycięskie czasówki Bradleya Wigginsa w 2013 i Marcina Białobłockiego w 2015, czy wreszcie triumfującego Rafała Majkę, który w 2014 roku właśnie pod Wawelem, jako pierwszy Polak wygrał etapowy wyścig UCI World Tour. Kraków od lat jest jednym z naszych najważniejszych partnerów. Współpracę z tym miastem można przedstawiać jako wzór świadomego zaangażowania w promocję poprzez sport. Poza tym, Kraków stał się jednym z najważniejszych symboli Tour de Pologne – mówi Dyrektor Generalny Tour de Pologne Czesław Lang.

75. Tour de Pologne odbywa się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji na metach wszystkich etapów będzie można zwiedzać mobilne muzeum Tour de Pologne, w którym każdy chętny będzie mógł poznać historię kolarstwa, wyścigu i naszego kraju.

Organizatorzy 75. Tour de Pologne zadbali o to, aby wyścig przebiegał bezpiecznie i był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców Krakowa.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Szczegółowy program oraz mapy krakowskiego etapu dostępne są na stronie internetowej wyścigu.