Dwanaście miejskich autobusów hybrydowych Volvo dotarło już do Krakowa. To pierwsze nowe pojazdy w tym mieście tego producenta. Po raz pierwszy wyjechały na krakowskie ulice w niedzielę, 7 października, w ramach organizowanej dla mieszkańców parady zabytkowych i współczesnych pojazdów. Na regularnych liniach te nowoczesne i ekologiczne pojazdy będą kursować od poniedziałku, 8 października.

Przegubowe autobusy hybrydowe Volvo 7900 Hybrid przyjechały do Krakowa bezpośrednio z wrocławskiej fabryki Volvo, gdzie są projektowane przez polskich inżynierów i produkowane seryjnie od 2010 roku.

Pasażerowie będą mogli korzystać  z szeregu udogodnień zamontowanych na pokładzie nowych autobusów m.in. portów USB do ładowania smartfonów czy nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej. Pojazdy są ponadto wyposażone w monitoring, automaty biletowe i klimatyzację – sterowaną oddzielnie dla przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy.  Autobusy Volvo 7900 Hybrid mają możliwość jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym na dystansie co najmniej kilkuset metrów, zwłaszcza podczas ruszania z przystanków czy świateł. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się automatycznie na zasilanie niewielkim silnikiem diesla. Baterie ładują się podczas hamowania oraz z nadwyżki mocy silnika spalinowego, a autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania.

– Dostarczone przez Volvo Polska autobusy hybrydowe bardzo dobrze sprawdzą się w ruchu miejskim – dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas postoju i przy niedużych prędkościach zużywają mniej paliwa, emitują mniej zanieczyszczeń, są ciche, a co za tym idzie – bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla – powiedziała Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Wartość 12 autobusów hybrydowych to 24 948 000 zł netto. Ich zakup jest elementem projektu unijnego i jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Uczestnicy parady jako pierwsi mogli zobaczyć nowoczesne hybrydy Volvo.