W czwartek, 19 listopada przekazano do użytkowania Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 krytą pływalnię przy al. Kijowskiej 8. To kolejny basen zrealizowany przez Gminę Miejską Kraków pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

19 listopada Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 5 w Krakowie obchodzi jubileusz 60-lecia. W tym wyjątkowym dla placówki dniu Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Edukacji, Sportu i Turystyki Anna Korfel-Jasińska w obecności dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztofa Kowala przekazali na ręce dyrektora szkoły Pawła Maśleja nowoczesny basen oraz boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią syntetyczną, rozbiegiem z piaskownicą do skoku w dal oraz plac zabaw, które powstały w ramach inwestycji. Tym samym spełniła się obietnica Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, który podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę obiektu, w październiku 2018 roku, zadeklarował, że na jubileusz SP nr 5 otrzyma piękny prezent.

Budynek pływalni stanowi rozbudowę istniejącego wcześniej budynku szkoły od strony południowej. Pływalnia została jednak tak zaprojektowana, by mogła także funkcjonować jako niezależne centrum spa i fitnessu. Inwestycja objęła również budowę przewiązki do szkoły.

Główny hol wejściowy (dla użytkowników komercyjnych) dostępny jest z zewnątrz od ul. Chocimskiej, poprzez podcień wejściowy po wschodniej stronie budynku. Do wejścia głównego prowadzą schody oraz pochylnia umożliwiająca dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym. Hol, w którym umiejscowiono kasę oraz toalety połączony jest z szatnią rodzinną, która może również stanowić szatnię dla osób korzystających jedynie ze strefy fitness. Strefa fitness składa się z dwóch saun (suchej i mokrej) oraz groty solnej wraz z pomieszczeniem wypoczynkowym. Przebieralnie zaprojektowano w klasycznym układzie z podziałem na odpowiednio dostosowane szatnie – damską i męską – wraz z węzłami sanitarnymi.

Hala basenu sportowego wyposażona jest w sześciotorową nieckę 25×16 m o głębokości 3 m z unoszonym dnem na szerokości 3 torów. Halę basenową dopełnia kilkuosobowe jacuzzi.

Do szatni i umywalni basenowych zlokalizowanych na parterze prowadzi korytarz wzdłuż hali basenowej biegnący  równolegle z ulicą Chocimską pod trybuną. Szatnie wraz z umywalniami położone są na tym samym poziomie, na którym znajduje się hol i pływalnia. Wejście dla dzieci szkolnych prowadzi bezpośrednio ze szkoły do strefy wewnętrznej przez przedsionek pożarowy.

W piwnicach budynku zlokalizowano pomieszczenie siłowni o pow. ok. 168 m² z magazynem i szatniami oraz zaplecze techniczne basenu.

Na pierwszym piętrze umieszczono trybuny na 155 osób. Na tym samym poziomie znajduje się sala treningowa o pow. ok. 175 m² z magazynem, a po przeciwnej stronie basenu, nad holem wejściowym z zewnątrz dodatkowo: kawiarnia z zapleczem, sala konferencyjna o pow. ok. 40 m² z loggią widokową na basen, toalety ogólnodostępne, pomieszczenia socjalne dla pracowników oraz zaplecze techniczne obiektu.

Dla osób niepełnosprawnych przewidziano dostosowane szafki, natryski i toalety. W budynku umieszczono również windę osobową, która zapewnia dostęp do wszystkich kondygnacji. Co szczególnie istotne, w przypadku korzystania z siłowni w piwnicy lub sali sportowej, konferencyjnej czy kawiarni – na pierwszym piętrze. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich pozostawiają swój wózek w szatni rodzinnej i przesiadają się na wózek basenowy, który przystosowany jest do użytkowania pod prysznicem i na pływalni.

Od strony zachodniej budynku wzdłuż hali basenowej zaprojektowano trybunę zewnętrzną stanowiącą uzupełnienie dla boiska wielofunkcyjnego z nawierzchnią syntetyczną, rozbiegiem z piaskownicą do skoku w dal oraz placu zabaw, które powstały w ramach inwestycji.