Edukacyjna rola sportu, zapobieganie uzależnieniom, hejtowi i przemocy oraz promocja aktywnego stylu życiu to tematy, jakie były poruszone podczas konferencji „Bezpieczeństwo i edukacja poprzez sport”, która odbyła się we wtorek, 26 marca. Wydarzenie odbyło się w CKF_13 Centrum Konferencyjnym Fabryczna przy ul. Fabrycznej 13.

Konferencja była przeznaczona przede wszystkim dla dyrektorów szkół i nauczycieli wychowania fizycznego, a także dla prezesów i trenerów klubów sportowych. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: sędzia Anna Maria Wesołowska, mistrz świata w karate Paweł Janusz, generał Mieczysław Bieniek, nadkomisarz Wojciech Chechelski z Wojewódzkiej Komendy Policji w Krakowie oraz profesjonalny niepełnosprawny kierowca rajdowy Bartosz Ostałowski. Miasto Kraków reprezentował zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Jak czytamy w programie konferencji, była ona poświęcona działaniom edukacyjnym realizowanym poprzez sport oraz wyzwaniom, jakie stawia wychowanie młodzieży. Problemy współczesnych dzieci i nastolatków niosą bowiem ogromne zagrożenie dla ich zdrowia psychicznego i życia. Odpowiednie wspieranie młodych ludzi jest dużym wyzwaniem zarówno dla nauczycieli, trenerów, jak i rodziców. Ogromne znaczenie ma także odpowiednia infrastruktura sportowa.

Organizatorem konferencji jest Fundacja Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND-SPORT. Konferencja jest finansowana ze środków Miasta Krakowa w ramach zadania: Działanie związane z profilaktyką społeczną poprzez wspieranie aktywności sportowej dzieci i młodzieży oraz wzrostu jej długofalowej efektywności z wykorzystaniem infrastruktury sportowej na rzecz budowy kapitału społecznego w Gminie Miejskiej Kraków.