W sierpniu całym światem wstrząsnęła tragedia w stolicy Libanu, gdzie doszło do ogromnego wybuchu w miejscowym porcie. Kraków Miasto Literatury UNESCO w geście solidarności z ofiarami eksplozji inauguruje akcję „Kraków dla Bejrutu”. Do 30 listopada część dochodu ze sprzedaży książek o tematyce bliskowschodniej w wybranych księgarniach zostanie przekazana Polskiej Akcji Humanitarnej.
4 sierpnia Bejrut, stolicę Libanu, dotknęła tragedia, w której zginęło prawie 200 osób, a według szacunków nawet 300 tysięcy mieszkańców straciło swoje domy. Eksplozja składowanej w magazynie portowym saletry amonowej pogłębiła kryzys humanitarny i ekonomiczny, z którymi od lat zmaga się region. W Krakowie poczuwamy się do solidarności z ofiarami wybuchu w jej głęboko ludzkim wymiarze, w tym także jako mieszkańcy i przedstawiciele Miasta Literatury UNESCO – tytułu, który w 2019 został przyznany również Bejrutowi. Członkostwo w sieci Miast Literatury UNESCO to bowiem nie tylko wspólne przedsięwzięcia i wymiana dobrych praktyk w obszarze rynku książki i promocji literatury.
– To także, a może przede wszystkim, budowanie wspólnoty miast i wynikające z niej poczucie odpowiedzialności. Wspólnoty opartej na tym, co w naszych miastach najcenniejsze – unikatowych krajobrazach kulturalnych – mówi Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury. Jestem głęboko przekonany, że poprzez literaturę możemy nie tylko budować silne międzynarodowe i międzykulturowe partnerstwa, ale również podejmować realne działania i nieść realną pomoc, czego świadectwem jest akcja „Kraków dla Bejrutu”. Byliśmy głęboko poruszeni i przejęci tragedią, która dotknęła stolicę Libanu. Naszą akcją solidaryzujemy się z ofiarami wybuchu i symbolicznie wspieramy mieszkańców miasta, które tak jak Kraków należy do rodziny Miast Literatury UNESCO.
Jak włączyć się do akcji „Kraków dla Bejrutu”? Do 30 listopada w dziewięciu niezależnych krakowskich księgarniach będzie można kupić książki o tematyce bliskowschodniej, a część dochodu z ich sprzedaży zostanie przekazana Polskiej Akcji Humanitarnej, która prowadzi akcję SOS Bejrut. We współpracy z lokalną organizacją International Human Relief, PAH zapewnia środki najbardziej poszkodowanym po tragedii. Dzięki tej pomocy mieszkańcy miasta mogą wyremontować domy i zapewnić swoim rodzinom podstawowe potrzeby: wyżywienie, leki i wodę. Wśród książek, które będzie można zakupić w ramach akcji, znalazły się takie pozycje jak opublikowany przez Wydawnictwo Znak tom „Powrót do gór” Chulud Szaraf, syryjskiej poetki przebywającej w Krakowie w ramach programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), wyróżniona Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak (Wydawnictwo Karakter), czy „B jak Bejrut”, doceniony przez krytyków debiut powieściowy libańskiej pisarski i dziennikarki Iman Humaydan Younes (Wydawnictwo Sonia Draga). Każda księgarnia dokonała własnej selekcji książek biorących udział w akcji.
Do akcji „Kraków dla Bejrutu” dołączyło dziewięć kameralnych krakowskich księgarń:
- Księgarnia podróżnicza Bonobo, Mały Rynek 2
- Cafe NOWA Księgarnia, os. Zgody 7
- De Revolutionibus Books&Café, ul. Bracka 14
- Główna Księgarnia Naukowa, ul. Podwale 6
- Księgarnia LOKATOR, ul. Mostowa 1
- Księgarnia Karakter, ul. Tarłowskiego 12
- Massolit Books, ul. Felicjanek 4
- Spółdzielnia Ogniwo, ul. Smolki 11a
- Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1
Akcja potrwa dwa tygodnie – od 16 do 30 listopada. Jej organizatorami są Miasto Kraków i KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.