Ten rok okazał się przełomowy dla budowy pawilonu dla szympansów i makaków w krakowskim ogrodzie zoologicznym. Zakończyły się prace nad dachem, zamontowana została stolarka okienna i drzwiowa. Pozwoliło to na prowadzenie robót wewnątrz.
Z zakończonych w mijającym roku prac warto wymienić te związane z konstrukcją budynku. Dzięki wykonaniu dachu wraz z montażem dźwigarów drewnianych i świetlika dachowego oraz zamontowaniu stolarki okiennej i drzwiowej, pawilon dla szympansów i makaków japońskich jest obecnie w stanie surowym zamkniętym. Co więcej, wykonawca kończy już nakładanie tynku zewnętrznego. Wyglądem będzie on nawiązywał do naturalnego kamienia i skały, wpisując się doskonale w otoczenie. Ten zakres prac będzie kontynuowany w najbliższych tygodniach.
Zamknięcie budynku pozwoliło na rozpoczęcie robót wewnątrz. Wykonane zostały wylewki i ściany działowe, układany jest tynk wewnętrzny. Obecnie układane są instalacje sanitarne i elektryczne, a także okładziny z płytek ceramicznych i posadzki. W centralnej części budynku, na przeszklonym wybiegu wewnętrznym, rozpoczęło się wykonywanie tzw. sztucznych skał.
W planach na najbliższe miesiące jest montaż konstrukcji stalowej wybiegów zewnętrznych. Rozpocznie się też montaż instalacji basenowej i mgły wodnej. Porządkowany i aranżowany będzie teren wokół pawilonu. Zgodnie z planem, zakończenie inwestycji powinno nastąpić jesienią przyszłego roku. Wykonawcą zadania jest firma Murkrak sp. z o.o.
Przypomnijmy, że nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich został zaprojektowany przez pracownię MINIMA Piotr Gryszka. Ideą projektu było stworzenie optymalnych warunków do bytowania zwierząt, przy zapewnieniu możliwości atrakcyjnej i bezpiecznej ich obserwacji zarówno latem, jak i zimą. Dzięki zastosowaniu przeszkolonych witryn i przegród, możliwy będzie bliższy kontakt z mieszkańcami pawilonu, nawet podczas przebywania zwierząt wewnątrz budynku. Obserwacja szympansów i makaków podczas ich bytowania na zewnątrz możliwa będzie w tzw. punktach obserwacji, jak również z poziomu alejek ogrodu zoologicznego. Wybiegi zewnętrzne zabezpieczono specjalną konstrukcją stalową słupowo-siatkową.
Pawilon jest wpisany w naturalna rzeźbę terenu, która przebiega z znacznym spadku. Oszczędna w detalu bryła ma przede wszystkim skupiać uwagę zwiedzających na mieszkańcach pawilonu – szympansach i makakach japońskich – oraz stanowić miejsca przyjazne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Punktem centralnym obiektu będzie przeszklony wybieg wewnętrzny ze sztucznym drzewem, do którego przylegać będzie klatka schodowa (z windą) oraz strefą do obserwacji zwierząt.
Estetyka budynku i wybiegów będzie łączyć w sobie elementy nowoczesności (żelbetowe ściany, duże przeszkalania), jak i tradycji ukrytej w naturze (detale z drewna akacjowego, kamień naturalny). Ważnym elementem uzupełniającym będzie zieleń w formie zewnętrznych zieleńców, jak i roślinności w wewnętrznej strefie ekspozycyjnej. Przez wzgląd na wymogi hodowlane makaków japońskich wybieg zewnętrzny dla tego gatunku małp wyposażono w basen. Element wody pojawia się również wewnątrz budynku w formie strumyka.